GIS ostrzega: kolejny bambusowy kubek wycofany ze sprzedaży

25.12.2019 12:23
Kubek bambusowy marocco by MONDEX
fot. Shutterstock

GIS wycofał kolejny kubek marki Affek Design by MONDEX – tym razem chodzi o Kubek bambusowy HTBB2622- BAMBOO marocco. W próbkach wykryto rakotwórczy związek, który może być zagrożeniem dla zdrowia. 

To kolejna decyzja GIS dotycząca wycofania ze sprzedaży kubków bambusowych. Tym razem chodzi o produkt: Kubek bambusowy HTBB2622- BAMBOO marocco marki Affek Design by MONDEX. Podstawą tej decyzji są wyniki badań litewskich władz sanitarnych, które odkryły w próbkach tego produktu migrację formaldehydu. Ten związek może stwarzać zagrożenie dla zdrowia konsumentów.

Produkt: Kubek bambusowy HTBB2622- BAMBOO marocco, 240 ml
Marka: AFFEK DESIGN BY MONDEX
Symbol: HTBB2622
Kod kreskowy: 5902643322622
Importer/ dystrybutor: MONDEX Anna i Jerzy Affek Sp. J. ul. Towarowa 17, 10-416 Olsztyn

kubek bambusowu morocco

Formaldehyd to bardzo trujący związek chemiczny, ma działanie rakotwórcze. Znajduje się w wielu przedmiotach, z którymi mamy na co dzień styczność, m.in. w wykładzinach podłogowych, płytach pilśniowych, farbach, klejach, zanieczyszczonym powietrzu. Jest też składnikiem dymu tytoniowego. Nazywa się go niewidocznym zabójcą.

Formaldehyd bardzo łatwo wchłania się do organizmu przez układ oddechowy. Związek ten również dobrze rozpuszcza się w wodzie, dlatego też prawie całkowicie wchłania się poprzez drzewo oskrzelowe. Udowodniono, że formaldehyd jest jednym z czynników wywołujących astmę oskrzelową, szczególnie u dzieci mieszkających w pomieszczeniach wyposażonych w meble z płyt wiórowych. Zbyt długa ekspozycja na tę substancję może objawiać się podrażnieniem spojówek oraz błon śluzowych dróg oddechowych, pieczeniem oczu, łzawieniem, kaszlem, kichaniem, katarem oraz suchością w gardle.

W ostatnim czasie wycofano również inny kubek tej marki – chodzi o Kubek bambusowy HTBB2547- BAMBOO GEO.

Ważne!

Jeśli macie takie kubki w domu, możecie je zwrócić na podstawie dowodu zakupu w punkcie sprzedaży lub korzystając przez stronę producenta – firmy MONDEX: https://www.mondex.pl/wycofanie.html

Państwowa Inspekcja Sanitarna monitoruje działania prowadzone przez przedsiębiorcę.

Źródło: GIS