Zamknij

GIS idzie na wojnę z restauratorami? Kuriozalne wytyczne dla pracowników sanepidu

05.02.2021
Aktualizacja: 05.02.2021 10:31
Kontrolerzy sanepidu z policją w jednym z otwartych lokali
fot. Pawel Murzyn/East News

Radio ZET dotarło do wytycznych, jakie otrzymali pracownicy sanepidu w sprawie otwartych, mimo restrykcji, lokali gastronomicznych. Czy GIS idzie na wojnę z przedsiębiorcami?

Udawane kontrole żywności i "prawie gotowe" decyzje administracyjne – to wewnętrzne instrukcje  dla pracowników sanepidu w sprawie otwartych wbrew zakazom restauracji.

Radio ZET dotarło do wytycznych, jakie otrzymali pracownicy sanepidu w sprawie otwartych mimo restrykcji lokali gastronomicznych. Główny Inspektorat Sanitarny chce, by kontrole w tych miejscach odbywały się pod pozorem sprawdzania żywności, choć ich prawdziwym celem ma być nałożenie kary za łamanie obostrzeń epidemicznych. Kontrolerzy mają też mieć ze sobą wcześniej przygotowane "prawie gotowe" decyzje administracyjne.

Zobacz fragment takiego dokumentu:

gis1
fot.

Wytyczne, jakie otrzymali pracownicy stacji sanitarno-epidemiologicznych mówią, że "w otwartych restauracjach, których nazwy i adresy znajdują się na interaktywnej mapie pod nazwą Otwieramy Się, należy przeprowadzić kontrolę żywności". Następnie jest informacja o tym, że taką kontrolę trzeba wykonać bez uprzedniego zawiadamiania przedsiębiorcy.

Zobacz także: Przedsiębiorcy otwierają restauracje, puby i dyskoteki mimo obostrzeń  

"Chodzi o to, żeby głównym zagadnieniem objętym kontrolą było bezpieczeństwo żywności, a w drugiej kolejności nakazy i zakazy, co powinno ułatwić przeprowadzenie czynności kontrolnych" – czytamy w dokumentach, do których dotarł reporter Radia ZET Maciej Bąk.

Zobacz fragment tego dokumentu:

gis2
fot.

W przypadku rażącego naruszenia obostrzeń pracownicy sanepidu mają natychmiast zamykać takie miejsce. W wytycznych są też między innymi instrukcje na temat tego co zrobić, by skutecznie doręczyć przedsiębiorcy decyzję administracyjną. Pracownicy Sanepidu mają też nie reagować na wniesienie sprzeciwu przez właściciela lokalu.

Dowiedz się więcej: Obostrzenia po 17 stycznia. Jakie restrykcje obowiązują do końca miesiąca?

Zobacz fragment tego dokumentu:

gis3
fot.
gis4
fot.

– To pismo wygląda jak wytyczne na wojnę z przedsiębiorcami. Jego autor ustanawia tak naprawdę domniemanie winy przedsiębiorcy. Wskazuje wprost, że kontrole mają być prowadzone bez zawiadomienia i pod pretekstem skontrolowania jakości żywności – mówi Radiu ZET Patryk Wachowiec, analityk prawny Forum Obywatelskiego Rozwoju. I dodał: – To w moim przekonaniu łamie podstawowe zasady postępowania administracyjnego.

Wytyczne, do których dotarło Radio ZET, trafiły do pracowników stacji sanitarno-epidemiologicznych w jednym z województw. Jednak z naszych nieoficjalnych informacji wynika, że podobne instrukcje wydano w całej Polsce.