GIS chce ograniczyć dostęp do e-papierosów. Kiedy pomysł wejdzie w życie?

02.10.2019
Aktualizacja: 02.10.2019 12:12
Szkodliwość e-papierosów.
fot. Shutterstock

Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega, że istnieje zagrożenie wykorzystywania e-papierosów do „wapowania” substancji odurzających. Zdaniem GIS obecne przepisy wymagają doprecyzowania.

GIS zajmie się szkodliwością e-papierosów 

„Dziennik Gazeta Prawna” poinformował o wpłynięciu do prokuratury pierwszego zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa w związku z dystrybucją „elektronicznego dymka”. Zdaniem gazety ekspansja elektronicznych papierosów niepokoi także Główny Inspektorat Sanitarny. Jak wynika z informacji „DGP”, planuje on wprowadzić zmiany, które mają ograniczyć dostępność takich wyrobów. 

W rozmowie z „DGP” szef GIS Jarosław Pinkas zwrócił uwagę, że rynek e-papierosów w Polsce dynamicznie się rozwija, sięgają po nie coraz chętniej nieletni. Nowe regulacje prawne są też potrzebne z innego powodu: istnieje zagrożenie wykorzystywania tych wyrobów do „wapowania” substancji odurzających – tłumaczy szef GIS.
Pinkas podkreślił też w rozmowie z dziennikiem, że „celem nowych przepisów powinno być maksymalne ograniczenie dostępu osób nieletnich do e-papierosów”.
Według „DGP” walkę z e-papierosami, podobnie jak z cukrem, ma w planach również resort zdrowia. Tyle że po wyborach. Jarosław Pinkas przyznaje, że teraz nie jest dobry moment na zmiany. Nie ma jednak wątpliwości, że są konieczne – informuje gazeta.

Szkodliwe działanie e-papierosów 

Władze w Stanach Zjednoczonych niedawno sprawdzały związek między używaniem e-papierosów a ciężką chorobą płuc u prawie 100 młodych osób. Centra Kontroli i Zapobiegania Chorób (CDC) zgłosiły 94 możliwe przypadki od końca czerwca do połowy sierpnia w 14 stanach USA. W samym stanie Wisconsin miało miejsce trzydzieści przypadków.

Nie jest to proste do zbadania, ale według ekspertów związek między e-papierosami a chorobą płuc jest całkiem prawdopodobny. Ponieważ użytkownicy e-papierosów wdychają aerozole, prawdopodobne jest, że płuca zostaną najmocniej dotknięte. Istnieją już pojedyncze doniesienia o konkretnych formach zapalenia płuc związanych ze spożywaniem e-papierosów.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna, Polityka Zdrowotna