2 ofiary śmiertelne polskiego antybiotyku w Wietnamie. Właśnie go wycofano

Monika Piorun
30.10.2017 11:09
2 ofiary śmiertelne polskiego antybiotyku w Wietnamie. Właśnie go wycofano
fot. East News

Lek przeciwko ostremu zapaleniu płuc, który doprowadził do dwóch przypadków śmiertelnych w Azji, został wycofany z obrotu na terenie Polski przez Głównego Inspektora Sanitarnego.

Podawany dożylnie antybiotyk Tarcefoksym produkowany przez Tarchomińskie Zakłady Farmaceutyczne "Polfa" S.A. według wietnamskiej Agencji ds. Leków (DAV) doprowadził aż do 43 przypadków działań niepożądanych oraz dwóch przypadków śmiertelnych. Po zażyciu preparatu w postaci proszku do sporządzania roztworów do wstrzykiwań pierwszy pacjent zmarł 22 kwietnia 2016 roku. Kolejną ofiarą leku była 76-letnia kobieta, która zmarła zaledwie 5 dni później.

Polski lek zabija Wietnamczyków

Jak ustaliła Gazeta Wyborcza, Wietnamskie Narodowe Centrum Informacji o Lekach i Działaniach Niepożądanych podało wtedy, że:

"Pacjentka była w trakcie wstrzykiwania leku Tarcefoksym 1 g rozcieńczonego z 10 ml wody destylowanej. Po wstrzyknięciu 3 ml poczuła ucisk w klatce piersiowej i duszność, odnotowaliśmy zwiększoną częstotliwość oddechów, purpurową barwę ust, szybki puls, ciśnienie małe nieuchwytne. Doszło do chwilowego zatrzymania akcji serca. Po przybyciu pogotowia rytm serca powrócił. Pacjentka została przetransportowana do szpitala wojewódzkiego w północnej części Wietnamu Bac Giang. Na własną prośbę została wypisana. Umarła w domu".

3 mln zł mniej za import polskiego farmaceutyku

Według Wietnamczyków zanieczyszczenia w sprowadzanym z Polski antybiotyku miały być widoczne "gołym okiem". Wysłani do Hanoi przedstawiciele "Polfy" zdecydowali się wtedy obniżyć ceny za import leku z naszego kraju. Według Wyborczej upust miał wynieść aż 3 mln zł. Ze względu na możliwość próby wyłudzenia tej kwoty i celowego działania z pobudek finansowych w sprawę wyjaśnienia obecności zanieczyszczeń w polskim leku sprowadzanym przez Wietnamczyków w lipcu 2017 roku w sprawę zaangażowało się CBA.

Początkowo uważano, że za nieprawidłowy skład preparatu odpowiadają "pęcherzyki powietrza powstałe wskutek niezbyt dokładnego wymieszania preparatu podczas rozpuszczania". Na początku 2017 roku polski Narodowy Instytut Leków przebadał próbki specyfiku i potwierdził, że znajdują się w nim składniki, które nie powinny być obecne w składzie - "widoczne okiem nieuzbrojonym na czarnej, matowej powierzchni”.

GIF wycofuje Tarcefoksym

Po skandalu związanym z przypadkami śmiertelnymi oraz kilkudziesięcioma przypadkami działań niepożądanych, Wietnamczycy zdecydowali się wycofać Tarcefoksym już 11 września br. Polski Główny Inspektor Sanitarny podobną decyzję podjął dopiero kolejno 27 i 30 października 2017 roku. Z obrotu na terenie całego kraju został wycofany preparat o numerze serii: 1031016, z datą ważności do października 2018 roku.

Zobacz także

Zrzut ekranu 2017-10-30 o 22.40.23 1
Zrzut ekranu 2017-10-30 o 09.55.51 1
Zrzut ekranu 2017-10-30 o 09.55.58

________

zdrowie.radiozet.pl/GIF/GW/π