Pół miliona dla Fundacji Bank Mleka Kobiecego. Prowadzi ją córka Macierewicza

Monika Piorun
06.10.2017 11:03
Pół miliona dla Fundacji Bank Mleka Kobiecego. Prowadzi ją córka Macierewicza
fot. Fundacja Bank Mleka Kobiecego/ East News/ archiwum radiozet.pl

Aleksandrze Wesołowskiej, córce ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza i prezesce powstałej w 2010 roku Fundacji Bank Mleka Kobiecego, przyznano pół miliona złotych dotacji z budżetu państwa. Wcześniej organizacji tej nie udzielano tak wysokich kwot wsparcia finansowego - donosi "Super Express".

Dobra zmiana?

41-letnia córka Antoniego Macierewicza od 8 lat prowadzi fundację zajmującą się pozyskiwaniem mleka od matek karmiących i dostarczaniem go do niemowląt, które z różnych powodów nie mogą być żywione naturalnym pokarmem rodzicielek. Do niedawna jej organizacja zaledwie raz mogła liczyć na wsparcie w wysokości 12 tys. z ratusza warszawskiego. Wszystko zmieniło się jednak w 2016 roku, kiedy - jak sprawdził "Super Express" konto Fundacji Bank Mleka Kobiecego wzbogaciło się aż o pół miliona złotych. W jaki sposób do tego doszło?

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach projektu "Lakotech" przyznało fundacji córki Macierewicza 185 tys. zł dotacji. 12 tys. zł wpłynęło ponownie z warszawskiego ratusza. Problem z tym, że nie udało się wyjaśnić, skąd pochodziło pozostałe ponad 300 tys. zł.

"Super Express" twierdzi, że brakującą kwotę zaliczono w poczet dotacji z budżetu państwa. Córka Antoniego Macierewicza nie odniosła się dotąd do tej sprawy i na razie nie udzieliła stosownych wyjaśnień.

Pieniądze pewne jak w banku... mleka kobiecego

Zrzut ekranu 2017-10-06 o 11.08.41

Jak czytamy na stronie internetowej Fundacji Banku Mleka Kobiecego, organizacja powstała, by "promować w środowisku medycznym oraz wśród rodziców ideę dzielenia się naturalnym, przebadanym pokarmem kobiecym zgodnie z zaleceniami WHO/UNICEF":

Fundacja upowszechnia wiedzę na temat wartości pokarmu kobiecego oraz stosowania terapii żywieniowej mlekiem matki w warunkach szpitalnych. Fundacja jest podmiotem wdrażającym w szpitalach w całej Polsce program "Mleko Mamy dla wcześniaka", który ma na celu zwiększenie dostępu do mleka kobiecego dzieciom chorym i długo hospitalizowanym poprzez powoływanie placówek banków mleka w Polsce.

W 2017 roku Fundacja Aleksandry Wesołowskiej podpisała z Ministerstwem Zdrowia umowę związaną z promowaniem karmienia piersią oraz pozyskiwaniem i dostarczaniem mleka kobiecego dzieciom, które nie mogą być karmione przez własne matki. Działania te wyceniono na 50 tys. zł.

Fundacja bierze aktywny udział m.in. w warsztatach "MLEKOTEKA" - ogólnopolskiej inicjatywie promującej karmienie mlekiem kobiecym. Tegoroczny finał akcji odbywał się w warszawskim Szpitalu im. Świętej Rodziny - tym samym, którym kierował w przeszłości prof. Bogdan Chazan.

Zobacz także

Zagłosuj

Czy uważasz, że przyznawanie wysokich dotacji fundacjom powiązanym z rodzinami polityków jest etyczne?

Liczba głosów:

Zobacz także

_____

zdrowie.radiozet.pl/SE/π