Francja zakazuje darmowych dolewek napojów gazowanych

Monika Piorun
31.01.2017 11:29
Francja zakazuje darmowych dolewek napojów gazowanych
fot. Francja zabrania dolewek napojów gazowanych

W ramach walki z nadmierną ilością cukru w diecie francuskie restauracje nie będą mogły oferować swoim klientom nielimitowanego dostępu do słodkich napojów. Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia popularne darmowe "dolewki" przestaną być dostępne.

Zobacz także

Oprócz napojów gazowanych Francuzi nie będą mogli bez ograniczeń korzystać z syropów owocowych oraz "energetyków" - bez względu na to, czy są dosładzane cukrem czy słodzikami. Choć nowe prawo zostało wprowadzone przez francuski parlament już w kwietniu 2015 roku, to przepisy aprobowane przez Minister Zdrowia Marisol Touraine wchodzą w życie dopiero pod koniec stycznia 2017. 

Badania potwierdzają, że ponad połowa Francuzów ma problem z nadwagą a 15 proc. dorosłych obywateli jest otyłych. W 2004 wprowadzono tam zakaz sprzedaży napojów gazowanych w szkołach. Automaty w placówkach oświatowych mogą być wyposażone wyłącznie w wodę mineralną lub świeżo wyciskane soki z owoców.

Francuski sposób na walkę z otyłością

paris
fot. JOEL SAGET/East News

Zobacz także

Statystyczny Francuz spożywa około 65,5 l napojów gazowanych rocznie. Mimo że to prawie dwa razy mniej niż Brytyjczycy i trzy razy mniej niż Amerykanie, to jednak władze doszły do wniosku, że warto zadbać o uświadomienie obywatelom, do czego może prowadzić nadmiar cukru w diecie.

Koszty leczenia osób cierpiących z powodu chorób cywilizacyjnych, na które spory wpływ ma niezdrowy styl życia, są na tyle wysokie, że według Francuzów czas już na to, by wprowadzić przepisy regulujące dostęp do produktów, których skład pozostawia wiele do życzenia. Zakaz nielimitowanego dostępu do darmowych "dolewek" jest kolejnym etapem zmian sprzyjającym poprawie standardów w tej kwestii.

Po tym, jak Światowa Organizacja Zdrowia wezwała do walki z otyłością poprzez wprowadzenie specjalnego podatku od przesyconych cukrem napojów, władze wielu krajów zdecydowały się zmienić prawo.

Dodatkowe opłaty fiskalne od napojów gazowanych obowiązują m.in. Meksyku, gdzie nowe regulacje doprowadziły do spadku sprzedaży tego typu towarów. Nad podobnymi zaostrzeniami pracuje Wielka Brytania, Filipiny oraz RPA. Jak na tym tle wygląda Polska?

Zobacz także

Ministerstwo Zdrowia ogłosiło, że zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia planuje rozpoczęcie prac dotyczących specjalnego podatku od towarów zawierających nadmierną ilość cukru.

Środki zebrane z tego tytułu mogłyby według urzędników zostać wykorzystane na pokrycie kosztów leczenia pacjentów cierpiących na cukrzycę typu II lub choroby cywilizacyjne spowodowane niewłaściwą dietą.

Zagłosuj

Czy popierasz wprowadzenie zakazu nielimitowanego dostępu do "dolewek" napojów gazowanych?

Liczba głosów:

________

Redakcja zdrowie.radiozet.pl/π