Lekarze pobili się podczas operacji. W ruch poszły... nożyczki chirurgiczne!

Monika Piorun
05.06.2018 16:08
Francja
fot. Godong/BSIP/East News

Urolog i anestezjolog z francuskiego szpitala w Lisieux w Normandii pokłócili się w trakcie operowania pacjenta. Doszło do rękoczynów. Choć choremu nic się nie stało, to zajmujący się nim lekarze mieli... urazy czaszki i oczodołu. Właśnie stanęli przed sądem dyscyplinarnym. Grozi im utrata prawa do wykonywania zawodu. O co poszło?

Bitwa na bloku operacyjnym

Dantejskie sceny podczas operacji w poliklinice w Lisieux wydarzyły się ponad rok temu, ale dopiero teraz upubliczniono informacje o tym, co się stało. Wszystko przez proces, który rozpoczął się w sądzie dyscyplinarnym we francuskim Caen. Lekarze, którzy wdali się w bójkę na bloku operacyjnym, mogą utracić prawo do dalszego leczenia pacjentów. Jak doszło do tego, że dwaj dorośli, wykształceni mężczyźni pobili się w trakcie operowania pacjenta?

Zaczęło się całkiem banalnie... Około godziny 18.00 na sali operacyjnej pojawił się anestezjolog, który chciał rozpocząć wybudzanie operowanego od kilku godzin mężczyzny. Nie pozwolił mu na to urolog, który nie zakończył jeszcze zaplanowanych czynności. Według anestezjologa takie opóźnienie było nie do zaakceptowania, ponieważ szpital (w którym był zatrudniony od ponad roku) nie zajmuje się nagłymi przypadkami, dlatego wszystkie operacje powinny zostać zakończone maksymalnie do godz. 16.00.

Sytuacja szybko stała się tak napięta, że lekarze zaczęli się wyzywać, podważać wzajemnie swoje kompetencje zawodowe. Wreszcie w ruch poszły... butelki z płynem antyseptycznym (które trafiły anestezjologa prosto w twarz). Urolog nie chciał pozostać dłużny swojemu wojującemu koledze i chwycił za... nożyczki chirurgiczne. Według obecnych na miejscu pielęgniarzy wtedy udało się jeszcze powstrzymać lekarzy przed okaleczeniem siebie nawzajem. 

Przerwany na chwilę zabieg został dokończony. Pacjent nie doznał żadnych obrażeń. Zniecierpliwionego anestezjologa ostatecznie wyprowadzono z sali operacyjnej. Na tym się jednak nie skończyło...

Pacjent przeżył, ale jeden z lekarzy przez miesiąc leczył rany po bójce

Zrzut ekranu 2018-06-05 o 14.15.30
fot. Tom Merton/Hoxton/East News

Piekło rozpętało się, dopiero kiedy urolog zakończył operowanie pacjenta i natknął się na rozentuzjazmowanego „kolegę” w przebieralni dla lekarzy. Mężczyzna nie zastanawiając się długo, chwycił za pozostawioną tam torbę z laptopem i z całej siły uderzył nią w twarz anestezjologa, z którym starł się wcześniej na sali operacyjnej. Przyłożenie było tak mocne, że lekarz doznał urazu oczodołu. Obrażenia były natomiast tak poważne, że kolejny miesiąc spędził na zwolnieniu lekarskim.

Sprawa zakończyła się w sądzie. Anestezjolog pozwał urologa i oskarżył go o pobicie. Jak donosi dziennik „Le Parisien”, podczas pierwszej rozprawy adwokat anestezjologa, Olivier Leca, oświadczył, że jego klient mógł nawet stracić oko, ale nie zdecydowałby się na wszczęcie procesu, gdyby urolog go przeprosił (lekarz dotąd tego nie zrobił).

Lekarze, którzy pobili się podczas operacji, mogą stracić uprawnienia zawodowe

Obu mężczyznom – zarówno anestezjologowi, jak i urologowi – grożą jednak poważne konsekwencje. Bez względu na ich prywatne pozwy obaj staną przed sądem dyscyplinarnym w Caen. Czyny, jakich dopuścili się w trakcie operacji, mogą doprowadzić nawet do odebrania im prawa do dalszego wykonywania zawodu lekarza. Sprawą zajęła się też prokuratura w Lisieux. Według „Le Parisien” decyzja na temat ich dalszej przyszłości zawodowej ma zostać podjęta w ciągu kolejnego miesiąca.

Jak z bójki tłumaczą się lekarze? Zarówno urolog, jak i anestezjolog uważają, że przyczyną ich scysji były... problemy w organizacji pracy szpitala oraz braki kadrowe. Ze względu na to, że placówka nie zatrudnia wystarczającej liczby pracowników, lekarze zmuszeni są do pracy po godzinach, przez co są przepracowani i trudno im opanować nerwy, zbędne emocje i narastającą frustrację z powodu zaistniałej sytuacji. Wkrótce przekonamy się, czy sąd uzna te wyjaśnienia za słuszne i nie zdecyduje się na odebranie uprawnień zawodowych porywczym medykom.

Zagłosuj

Czy Twoim zdaniem lekarze, którzy pobili się podczas operacji, powinni stracić prawo wykonywania zawodu?

Liczba głosów:

TO CIĘ ZAINTERESUJE:

źródło: Le Parisien/The Connexion/tech2.org/france

_____

zdrowie.radiozet.pl/π