Zamknij

Flakka – „narkotyk zombie” dotarł do Świnoujścia. Zmarł młody mężczyzna

Monika Piorun
10.07.2018 15:04
Flakka – „narkotyk zombie” dotarł do Świnoujścia. Zmarł młody mężczyzna
fot. Shutterstock/YouTube.com/Anonymouse MG76

Wygląda jak drobne kawałki szkła, działa 10 razy silniej niż kokaina. Można go kupić w postaci soli kąpielowych za jedyne 5 euro za porcję. Flakka (alfa-PVP) – nowy psychodelik wywołujący chwilową euforię i dający nadludzkie siły – mógł doprowadzić do śmierci młodego człowieka, który rzucał się na samochody na jednej z głównych ulic Świnoujścia. Prokuratura prowadzi w tej sprawie dochodzenie.

Pod koniec czerwca przy ul. Grunwaldzkiej w  Świnoujściu dziwnie zachowujący się mężczyzna kilkukrotnie próbował taranować auta, wbiegając pod maski nadjeżdżających pojazdów. Usiłował też odebrać sobie życie, okaleczając się i podcinając gardło... telefonem komórkowym. Przechodnie wezwali pomoc, ale mimo reanimacji młody człowiek zmarł.

Mimo że dopiero wyniki badań toksykologicznych będą mogły wyjaśnić oficjalną przyczynę jego śmierci, to podejrzewa się, że zgon mógł być spowodowany zażyciem nowego typu substancji odurzających, które zawierają Alfa-PVP (α-Pirolidynopentiofenon).

Ta silnie uzależniająca i halucynogenna substancja to tzw. flakka, czyli... „narkotyk zombie”. Pod jego wpływem ludzie zachowują się nienormalnie i przestają nad sobą panować. Zupełnie jakby postradali zmysły i mieli napady autoagresji. Zwykle nie ma też z nimi żadnego kontaktu. Działają trochę jak dzikie zwierzęta. Niektórym przypomina to atak wścieklizny lub... potworów z tanich horrorów klasy B. To właśnie dlatego mówi się, że flakka potrafi zamieniać ludzi w „zombie”. 

Na antenie TVP, w programie „Alarm” pojawił się materiał dotyczący budzącego grozę zdarzenia, do którego doszło w Świnoujściu. Ostrzegamy przed drastycznymi zdjęciami i niecenzuralnym słownictwem!

Flakka – nowy środek odurzający, który zmienia ludzi w... „zombie”

Pierwsze doniesienia o ofiarach nowego narkotyku/dopalacza pojawiły się w 2015 roku. Amerykańskie media zaczęły wtedy publikować informacje o niespotykanych dotąd przypadkach odurzonych ludzi, którzy rzucali się pod samochody na autostradach, wypadali z okien lub zaczynali gryźć ludzi i robić im krzywdę na różne sposoby. Towarzyszyła im przy tym nadludzka siła i nadzwyczajna moc. Mogli np. podnosić ogromne ciężary lub przesuwać zaparkowane auta.

Flakka (Alfa–PVP) należy do silnie uzależniających substancji uważanych za tzw. uppery, czyli środki, które są w stanie niezwykle szybko sprawić, że odurzeni zaczynają być „na haju”. Równie prędko dochodzi do gwałtownego spadku samopoczucia i trudnej do zniesienia depresji, często skłaniającej do popełnienia samobójstwa.

W 2017 roku, po słynnej aferze z niewyjaśnioną dotąd śmiercią Magdaleny Żuk w Egipcie, jeden z lekarzy –  dr Terek Ahmed wskazywał, że Polka mogła zostać odurzona flakką.

Z powodu niskiej ceny w Stanach Zjednoczonych flakka określana jest mianem „pięciodolarowego szału”. W Europie koszt tego specyfiku nie przekracza zaś około 5 euro. Jak działa? Według epidemiologa Jima Halla z Nova Southwestern University w USA:

Flakka powoduje syndrom porównywalny do ekstatycznego delirium. Osoba dostaje napadów psychozy, często zdziera z siebie ubranie, wybiega na ulicę, odznacza się ogromną, jakby napędzaną adrenaliną siłą. Po ubezwłasnowolnieniu, jeśli nie zostaną podane odpowiednie leki, może nawet dojść do zgonu.

Pod względem chemicznym Alfa-PVP, czyli α-Pirolidynopentiofenon znajdujący się w składzie narkotyku, wykazuje podobieństwo do katynonu (pochodnej amfetaminy). Może występować w formie sproszkowanej (przypomina drobne kryształki, sól do kąpieli lub żwirek, który używa się do akwariów). Można go połknąć w postaci pigułki, wstrzyknąć dożylnie, wypalić lub wciągnąć nosem. Działa 10 razy silniej niż kokaina, ma właściwości znieczulające i powoduje niemal całkowitą odporność na ból.

Tak wygląda flakka według ustaleń amerykańskiej policji 

Zrzut ekranu 2018-07-10 o 12.59.47
fot.
fot. Broward Sheriff's Office Crime Scene Unit

TO CIĘ ZAINTERESUJE:

źródło: iswinoujscie.pl/"Alarm" TVP 1

________

zdrowie.radiozet.pl/π