55 mln dolarów odszkodowania za rakotwórczy talk

Monika Piorun
04.05.2016 22:39
55 mln dolarów odszkodowania za rakotwórczy talk
fot. Firma Johnson & Johnson zapłaci 55 mln odszkodowania za rakotwórczy talk

Kolejny raz sąd przyznał rację osobie, która udowodniła, że wieloletnie stosowanie talku mogło przyczynić się do zachorowania na złośliwą postać raka jajnika. Na wokandzie czeka jeszcze 1,2 tys. podobnych wniosków o roszczenia z powodu rakotwórczych substancji obecnych w kosmetykach Johnson & Johnson.

Sąd Stanowy w Missouri podtrzymał decyzję o nakazaniu wypłaty wielomilionowego odszkodowania Glorii Ristesund - pacjentce, która udowodniła, że rak jajnika rozwinął się u niej pod wpływem tego, że przez 35 lat regularnie stosowała talk dla niemowląt produkowany przez ten koncern.

W kolejce po następne odszkodowania czekają już podobne pozwy złożone przez osoby, u których bezpośrednią przyczyną pojawienia się zmian chorobowych było działanie chemikaliów zawartych w kosmetykach.

Kobieta, której wymiar sprawiedliwości przyznał rację, otrzymała nakaz wypłacenia jej 5 milionów dolarów rekompensaty za koszty związane z leczeniem oraz aż 50 milionów dolarów za szkody moralne.

Sprawa kontrowersyjnego talku zaogniła się w lutym 2016 roku, kiedy Johnson & Johnson również przegrał sądową batalię z chorą na raka jajnika Jacqueline Fox, której przyznano 72 miliony dolarów odszkodowania za szkody poniesione w wyniku wieloletniego używania tego samego talku. Niestety pacjentka nie dożyła ogłoszenia wyroku. Zmarła w wieku 62 lat. Zasądzone środki finansowe polecono wypłacić jej rodzinie.

Choć sąd zdaje się podzielać zdanie pacjentów co do szkodliwości substancji chemicznych zawartych w popularnym kosmetyku, to w jego składzie od lat 70. nie ma azbestu, który był obecny wiele lat temu i jako jedyny mógł być uznany za potencjalny czynnik rakotwórczy. Produkt posiada w tej chwili wszystkie wymaganie zezwolenia i jest dopuszczony do użytku nawet wśród dzieci.

Władze koncernu planują odwołanie od wyroku i podkreślają, że wszystkie substancje używane do produkcji ich towaru są legalne i posiadają niezbędne atesty. Choć Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem uznaje feralny puder dla niemowląt za "potencjalnie rakotwórczy", to jednak nie można go uznać za produkt farmaceutyczny, przez co nie podlega kontroli Agencji Żywności i Leków.

___

Redakcja Zdrowo Bardzo/π