Fipronil: Niemcy wycofują 73 tys. jaj zatrutych środkiem przeciwko wszom

Monika Piorun
13.06.2018 12:20
Fipronil w jajkach, Niemcy, jajka z Holandii ze środkiem na wszy
fot. Shutterstock

W holenderskich jajkach z ekologicznych hodowli, które sprowadzono do Niemiec pomiędzy 17 maja a 4 czerwca, wykryto zwiększoną ilość toksycznego insektycydu. Urząd ds. Rolnictwa Dolnej Saksonii uspokaja, że nie doszło do zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi. 

Jak działa fipronil? W jaki sposób szkodzi konsumentom jajek i drobiu?

Stosowanie fipronilu na terenie Unii Europejskiej jest zabronione – podczas produkcji żywności. Środek ten może być jednak używany w hodowli zwierząt domowych, ponieważ skutecznie zwalcza wszy, kleszcze, roztocza i pchły. Mimo że ma powszechne zastosowanie w weterynarii, to jednak nie wolno go aplikować m.in. kurczętom i kurom (których mięso lub jajka mogą być spożywane przez ludzi).

Światowa Organizacja Zdrowia uważa go za „umiarkowanie toksyczną substancję”, która w nadmiernych ilościach może prowadzić do uszkodzenia nerek, wątroby i problemów z tarczycą.

W 2017 roku w Europie wybuchł skandal po tym, jak kilka krajów musiało wycofać ze sprzedaży miliony jaj pochodzących z holenderskich i belgijskich ferm, w których zidentyfikowano tak wysoki poziom fipronilu, że służby ds. bezpieczeństwa żywności uznały go za niebezpieczny dla zdrowia konsumentów. Podobna sytuacja dotyczyła mięsa kurczaków (które trafiły również m.in. do Polski).

Raporty wskazywały wtedy na to, że pozostałości owadobójczego fipronilu musiały przedostać się do jajek i drobiu z gleby w farmach (zdecydowano się wówczas na zamknięcie ok. 10 z nich). Holenderski przemysł drobiarski bardzo ucierpiał przez kryzys związany z wykryciem pozostałości fipronilu w oferowanych przez nich produktach.

Zobacz także

Kolejny skandal z fipronilem: Niemcy wycofują ponad 70 tys. jaj 

Obecnie zwiększoną ilość fipronilu w holenderskich jajkach sprowadzonych do Niemiec potwierdziły testy przeprowadzone w regionie Vecht (w Dolnej Saksonii). Mimo że Służba ds. Bezpieczeństwa Żywności i Ochrony konsumentów poinformowała, że nie ma zagrożenia dla zdrowia publicznego, obecnie z niemieckiego rynku wycofywanych jest aż 73 tys. sztuk jajek zawierających ślady fipronilu.

Pozostałości insektycydu nieznacznie przekroczyły dopuszczalne normy (0,005 mg/kg) i, jak potwierdzają eksperci, „były znacznie niższe od wskaźników stanowiących zagrożenie dla zdrowia ludzi”. Najwyższe parametry dotyczące fipronilu wykazały maksymalnie 0,019 mg/kg. 

Ustalono, że jaja ze śladami fipronilu pochodziły z holenderskiej, ekologicznej farmy drobiu i zostały dostarczone do Niemiec (na teren 6 niemieckich landów) pomiędzy 17 maja a 4 czerwca 2018 roku

Jak fipronil kolejny raz przedostał się do jaj?

Zrzut ekranu 2018-06-13 o 12.22.04

fot. National Pesticide Information Center/Oregon State University

Nadal badane jest, w jaki sposób fipronil mógł kolejny raz przedostać się do jajek. Wyniki drugiej serii testów laboratoryjnych mają zostać ogłoszone do końca tygodnia.

Holenderski Urząd Bezpieczeństwa Żywności (NVWA) ogłosił, że monitoruje, czy ostatnie zdarzenie mogło mieć związek ze zniesieniem środków ostrożności związanych z zagrożeniem ptasią grypą, które nakazywały rolnikom trzymanie kur z wolnego wybiegu w zamkniętych pomieszczeniach.

Rob Hageman, rzecznik prasowy NVWA zapewnił, że najprawdopodobniej w tym przypadku mamy do czynienia z pozostałościami fipronilu, które mogły przedostać się do jaj, a nie z celowym użyciem tego środka w zabroniony sposób. Z kolei Eric Hubers, prezes Stowarzyszenia Hodowców Drobiu, powiedział, że sprawa ta „ponownie stawia holenderskie jajka w złym świetle”. Niemcy stanowią bowiem największy w Europie rynek zbytu dla jaj pochodzących z Holandii.

* (Chcesz oglądać filmik z polskimi napisami? Pamiętaj, żeby ustawić opcję tłumaczenia w ustawieniach!)

Zobacz także

TO CIĘ ZAINTERESUJE:

źródło: Deutsche Welle/BBC/Medical Express

_____

zdrowie.radiozet.pl/π