Zamknij

Fałszywe certyfikaty szczepień. Nie podawaj oszustom swoich danych

14.09.2021
Aktualizacja: 14.09.2021 22:15
Fałszywe certyfikaty szczepień a kradzież tożsamości
fot. Shutterstock

Fałszywe certyfikaty szczepień oraz fałszywe wyniki testów mogą cię kosztować nie tylko zdrowie. Oszuści, mając twoje dane wrażliwe, mogą pozbawić cię również pieniędzy.

W internecie można znaleźć wiele ogłoszeń dotyczących wystawienia fałszywego unijnego certyfikatu szczepienia lub negatywnych wyników testów na obecność koronawirusa SARS-CoV-2. Mechanizm działania oszustów – jak ustaliła dziennikarka PAP Iwona Pałczyńska – jest prosty: wystarczy wpłacić 250 zł, podać swoje dane (imię, nazwisko, PESEL, datę i miejsce urodzenia), by na I nternetowym Koncie Pacjenta pojawiła się informacja o przyjęciu szczepionki przeciwko COVID-19. W przypadku fałszywego negatywnego wyniku testu stawka jest podobno niższa – tylko 200 zł. Oszuści obiecują uzyskanie fałszywych zaświadczeń w 24 godziny po napisaniu do nich e-maila w tej sprawie. Deklarują również przesłanie tych zaświadczeń na adres domowy, o ile zamawiający wyrazi takie życzenie. I tu powinno nam się zapalić czerwone światło!

Ministerstwo Zdrowia przestrzega, że takie działania są sprzeczne z prawem i wiążą się z konsekwencjami prawnymi, zarówno dla sprzedającego tego typu usługi, jak i dla kupującego. Ale to nie koniec niebezpieczeństw.

Podając oszustom swoje dane, narażamy się na kradzież tożsamości. Oszuści, mając nasze imię, nazwisko, PESEL, datę i miejsce urodzenia, a nawet adres zamieszkania, mogą np. wyłudzić kredyt lub pożyczkę w parabanku, zrobić zakupy na kredyt, podpisywać niekorzystne umowy na różnego rodzaju usługi.

Tego typu oszustwo ma też medyczne konsekwencje. O ile oszuści rzeczywiście mają możliwość ingerowania w Internetowe Konto Pacjenta i fałszywego poświadczania o przyjęciu szczepionki mimo jej niepodania, to musimy mieć świadomość tego, że nie będziemy mogli przyjąć takiej szczepionki, jeśli naprawdę będzie nam groziło wysokie ryzyko zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. W systemie będziemy bowiem występować jako osoby zaszczepione.

Zanim więc skorzystasz z tego typu usług, zastanów się dwa razy. To oszustwo, które może mieć negatywne konsekwencje dla ciebie i twoich najbliższych. Możesz stracić nie tylko zdrowia, ale również popaść w problemy finansowe. Z tej perspektywy naprawdę nie warto tego robić.

Źródło: PAP