Facebook pozwany za brak opieki psychologicznej dla moderatorów

Monika Piorun
25.09.2018 18:40
Facebook, Selena Scoli, pozew, zespół stresu pourazowego, problemy psychiczne
fot. Shutterstock

Do sądu w Kalifornii w USA wpłynął pozew ze strony Seleny Scoli – byłej współpracownicy Facebooka, która oskarża koncern o to, że nie zapewnia właściwej opieki psychologicznej osobom pracującym przy moderacji treści w serwisie – poinformowała agencja Reutera. U kobiety zdiagnozowano zespół stresu pourazowego.

Zespół stresu pourazowego od monitorowania treści na Facebooku?

Według Seleny Scoli moderatorzy Facebooka cierpią na traumę spowodowaną długotrwałym obcowaniem z brutalnymi treściami na platformie. Jej zdaniem pracownicy kontraktowi są "bombardowani tysiącami materiałów wideo, obrazów i transmitowanych na żywo nagrań przedstawiających seksualne wykorzystywanie dzieci i zwierząt, gwałty, tortury, dekapitacje, a także samobójstwa i morderstwa".

Dla koncernu Marka Zuckerberga przy moderacji treści zamieszczanych w serwisie pracuje obecnie ponad 7,5 tys. osób, w tym pracownicy etatowi i współpracownicy zewnętrzni. Scola pracowała w biurach Facebooka w Menlo Park i Mountain View w Kalifornii jako współpracowniczka zewnętrzna przez dziewięć miesięcy od czerwca 2017 roku. Zajmowała się usuwaniem treści naruszających zasady serwisu. Kobieta twierdzi, że praca dla Facebooka spowodowała, że rozwinął się u niej zespół stresu pourazowego (PTSD).

Zespołowi stresu pourazowego towarzyszą takie objawy jak:

  • napady lęku,
  • nadmierna pobudliwość,
  • problemy z koncentracją,
  • bezsenność,
  • izolowanie się od otoczenia,
  • niezdolność do odczuwania zadowolenia,
  • myśli samobójcze.

Brutalne treści na Facebooku grożą problemami psychicznymi u moderatorów?

Choroba ta diagnozowana jest zwykle u osób, które są narażone na silny stres spowodowany np. utratą kogoś bliskiego, traumą po trudnych doświadczeniach życiowych itp. Często tego typu zaburzenia stwierdza się m.in. u ofiar przemocy, gwałtu, byłych uczestników misji wojskowych itp. Współpracowniczka Facebooka uważa, że ciągłe obcowanie z brutalnymi treściami, które usuwała z mediów społecznościowych spowodowało u niej objawy, które musiała leczyć za pomocą psychoterapii.

Korey Nelson, adwokat Seleny Scoli, którego kancelaria stara się o wniesienie w tej sprawie powództwa grupowego ocenił, że:

Facebook ignoruje swój obowiązek zapewnienia bezpiecznego miejsca pracy, a zamiast tego stawia na dużą rotację współpracowników, którzy doznają nieodwracalnych szkód powodowanych traumą wynikającą z tego, co zobaczyli podczas pracy.

Zobacz także

W jaki sposób Facebook dba o zdrowie psychiczne pracowników?

W przeszłości koncern Marka Zuckerberga wielokrotnie deklarował, że wszystkie osoby zatrudnione przy moderacji treści mają zapewniony dostęp do pełnego pakietu opieki zdrowotnej, w tym również psychologicznej. W placówkach firmy mieli też być zatrudniani specjaliści pozwalający na udział w terapii indywidualnej lub grupowej. Dyrektor komunikacji korporacyjnej Facebooka Bertie Thomson oświadczyła, że:

Wsparcie naszych moderatorów traktujemy niezwykle poważnie. Zapewniamy, że każda osoba pracująca przy moderacji treści na Facebooku ma do dyspozycji pomoc psychologiczną.

Facebook był już wielokrotnie krytykowany za niewystarczające działania mające zapobiegać pojawianiu się na platformie fałszywych informacji i mowy nienawiści. Firma obiecywała, że wykorzysta do walki ze szkodliwymi treściami sztuczną inteligencję i zatrudni więcej moderatorów.

TO CIĘ ZAINTERESUJE:

źródło: PAP/Reuters

_____________

zdrowie.radiozet.pl/π