Euthyrox znika z aptek w zastraszającym tempie. W całym kraju brakuje leku na tarczycę

Łukasz Sawala
29.06.2019 20:38
niedoczynność tarczycy
fot. East News

Euthyrox, lek stosowany przez pacjentów ze schorzeniami tarczycy, jest na potęgę wykupywany z aptek w całej Polsce. W wielu miejscach po prostu go nie ma. Producent - firma Merck - nie nadążał z dostawami, a hurtownie w czerwcu świeciły pustkami. Teraz sytuacja ma się zmienić, ale wciąż występują problemy z dostępem do Euthyroxu.

Endokrynolodzy przypisują Euthyrox najczęściej w takich przypadkach jak: niedobór hormonów tarczycy, niedoczynność tarczycy, czy przy niektórych postaciach guza tarczycy. Celem działania leku jest m.in. blokowanie nadmiernego rozrostu tego gruczołu.

O sprawie braków Euthyroxu w aptekach informują nas czytelniczki portalu radiozet.pl. Od mniej więcej 2 tygodni problemy z dostępem do tego leku pojawiają się w całym kraju. Na potwierdzenie tych słów serwis next.gazeta.pl publikuje oświadczenie firmy Merck, która produkuje preparat:

W wyniku wprowadzonych działań, dostępność leku Euthyrox N stopniowo się zwiększa. Mając świadomość, iż jest ona jednak w dalszym stopniu mniejsza niż zapotrzebowanie pacjentów, robimy wszystko co w naszej mocy, aby sytuacja ta jak najszybciej uległa poprawie.

Do końca czerwca planujemy dostarczyć na polski rynek liczbę opakowań leku Euthyrox N odpowiadającą zapotrzebowaniu na okres około 1,5 miesiąca. Dostawy realizowane są sukcesywnie od początku miesiąca. Tym samym jeszcze w tym miesiącu zarówno pacjenci, lekarze, jak i farmaceuci powinni odczuć zauważalną poprawę sytuacji. W lipcu spodziewamy się natomiast kolejnych dostaw, które powinny dodatkowo unormować sytuację.

oświadczenie Merck dla next.gazeta.pl

Sprawę znają już organy rządowe i lekarsko-farmaceutyczne, które mają na bieżąco monitorować sytuację z lekiem, który jest niezbędny do funkcjonowania dla tysięcy pacjentów.

W przypadku, gdy trafimy do apteki, w której brakuje Euthyroxu, powinniśmy wrócić do lekarza, który wypisał receptę i poprosić o przypisanie innego dostępnego w Polsce leku, będącego zamiennikiem najpopularniejszych tabletek.