Euthyrox zmienił skład. Polskie Towarzystwo Endokrynologiczne wydaje komunikat

04.09.2019 11:15
Euthyrox
fot. Shutterstock

Euthyrox, lek stosowany w leczeniu niedoczynności tarczycy, zmienił skład. Polskie Towarzystwo Endokrynologiczne i Polskie Towarzystwo Tyreologiczne wydały komunikat na ten temat. Sprawdź, jakie jest oficjalne stanowisko ekspertów.

Na rynek polski weszła nowa formuła produktu Euthyrox®N – preparatu hormonu tarczycy wytwarzanego przez firmę farmaceutyczną Merck. Grupa ekspertów związana z Polskim Towarzystwem Endokrynologicznym i Polskim Towarzystwem Tyreologicznym, wspomagana przez eksperta w dziedzinie farmakologii klinicznej, wydała specjalny komunikat.

„W celu poprawienia stabilności substancji czynnej w tabletkach, ze składu preparatu Euthyrox®N usunięto laktozę i zastąpiono ją substancjami pomocniczymi mannitolem i kwasem cytrynowym. Korzystnym efektem tej modyfikacji jest zmniejszenie zmienności zawartości substancji czynnej w produkcie, z wcześniejszego zakresu 90-110% do 95-105%, przy jednoczesnym zachowaniu 3-letniego okresu ważności leku. Uzyskano produkt bardziej stabilny o węższych granicach specyfikacji co powinno mieć korzystny wpływ na przebieg leczenia” – piszą eksperci.

Przedstawiciele polskiego Towarzystwa Endokrynologicznego i Polskiego Towarzystwa Tyreologicznego tłumaczą, że zmiany „były konsekwencją wymogów organów ds. zdrowia w sprawie ograniczenia do minimum wahań zawartości substancji czynnej w lekach zawierających lewotyroksynę”.

Jednocześnie podkreślają, że substancja czynna, postać farmaceutyczna, okres trwałości wynoszący trzy lata oraz dostępne wartości dawek pozostały niezmienione, a nowy lek jest biologicznie równoważny wcześniejszemu.

Pełną treść komunikatu znaleźć można TUTAJ>>

Źródło: ptt.edu.pl