Euthyrox: są problemy z zapewnieniem ciągłości dostaw. Gdzie kupić Euthyrox?

17.02.2020 10:49
Euthyrox znów niedostępny w aptekach
fot. Shutterstock

Ministerstwo Zdrowia wydało komunikat dotyczący ograniczonej dostępności leku Euthyrox. Sprawdź, na kiedy zaplanowano kolejne dostawy.

Firma Merck sp. z o.o. poinformowała Ministerstwo Zdrowia, że ma problem z zapewnieniem ciągłości dostaw produktu leczniczego Euthyrox. Euthyrox to lek stosowany w leczeniu niedoczynności tarczycy. Na rynku polskim dostępny jest w dawkach: 25, 50, 75, 88, 100, 112, 125, 137, 150, 175 oraz 200 mikrogramów. Aktualnie jest problem z dostępnością dawek: 75 mcg, 88 mcg oraz 100 mcg.

Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, najbliższe dostawy wyżej wymienionych dawek, planowane są na przełom lutego i marca.

"W sytuacji problemów z nabyciem danego leku lekarz może zastosować zamienniki lub alternatywne technologie lekowe możliwe do zastosowania w danym wskazaniu. Należy również wskazać, iż w obrocie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej znajdują się inne produkty lecznicze zawierające w swoim składzie substancję czynną: Levothyroxinum natricum" - czytamy w komunikacie Ministerstwa Zdrowia.

Zamienniki to leki które mają tę samą ilość substancji aktywnej, ale mogą zawierać inne substancje pomocnicze, pod warunkiem, że nie zmieniają one właściwości leku i nie wpływają na jego skuteczność.

Zamiennik leku musi mieć:

  • tę samą postać,
  • tę samą dostępność biologiczną (biodostępność),
  • takie samo działanie farmakologiczne.

Decyzję o zastosowaniu zamiennika zawsze podejmuje lekarz.

Jeśli leku brakuje w aptece, jego dostępność można sprawdzić w specjalistycznych serwisach farmaceutycznych:

  • gdziepolek.pl
  • ktomalek.pl

W Ministerstwie Zdrowia działa też specjalna infolinia dla pacjentów. Informacje uzyskać można pod bezpłatnym numerem: 800 190 590.

Komunikat Ministerstwa Zdrowia na temat dostępności leku Euthyrox znaleźć można TUTAJ>>

Źródło: gov.pl