Euthyrox, Jodid, Lotensin, Priorix wciąż zagrożone brakiem dostępności [Nowa lista]

08.08.2019 12:18
Kryzys lekowy
fot. Shutterstock

Eksperci z serwisu GdziePoLek, we współpracy z zaprzyjaźnionymi farmaceutami, wyselekcjonowali listę 40 leków, których dostępność w ostatnim czasie drastycznie się zmniejszyła, a z zamiennikami jest problem. Sprawdź, o jakie preparaty chodzi.

Na liście 40 leków na receptę, których dostępność w ostatnim czasie zmniejszyła się minimum o połowę, wciąż widnieje Euthyrox — popularny lek na niedoczynność tarczycy — choć wyłącznie: Euthyrox N 112 i Euthyrox N 175. Z leków na choroby tarczycy znaleźć można także Jodid 100 i Jodid 200: „jedyne produkty lecznicze zawierające jodek potasu”.

Zagrożone brakiem dostępności są również jedyne dostępne na rynku dwuskładnikowe leki na nadciśnienie zawierające amlodypinę i kandesartan: Caramlo 16mg+10mg i Caramlo 8 mg + 5 mg oraz Candezek Combi 8mg+5mg. Jak piszą autorzy raportu: „Aby nie przerywać terapii, przy ich braku pacjent musiałby udać się do lekarza, aby móc zastosować osobno amlodypinę 5 mg i kandesartan 8 mg”.

W grupie leków na nadciśnienie odnotowano również małe zasoby Irprestanu 150 mg, który „wyróżnia się ochronnym wpływem na nerki” oraz Lotensinu 10mg i 5mg. „Ze względu na niepodzielność tabletek Lotensin nie można uzyskać z dawki 20 mg” – alarmują eksperci z serwisu Gdziepolek.

Niepokój budzi stan magazynowy leku przeciwcukrzycowego Pioglitazone Bioton – „stosowanego w leczeniu cukrzycy typu 2, u pacjentów, którzy nie mogą przyjmować metforminy”.

Brakiem dostępności zagrożone są również szczepionki: przeciwtężcowa Tetana, Havrix 720 Junior — szczepionka przeciw WZW typu A dla dzieci, a także bardzo popularny Priorix — szczepionka przeciw odrze, śwince, różyczce.

Warto podkreślić niski stan magazynowy preparatu DHC Continus. Jak wskazują eksperci z serwisu GdziePoLek, jest to „jedyny zarejestrowany produkt leczniczy zawierający silną substancję opioidową — dihydrokodeinę”. Stosowany jest m.in. do uśmierzania bólu w leczeniu onkologicznym.

Listę leków zagrożonych brakiem dostępności w dn. 31.07.2019 znaleźć można TUTAJ>>

Źródło: gdziepolek.pl