Dzień bez Samochodu. 22 września skorzystaj z darmowej komunikacji!

Monika Piorun
21.09.2016 13:58
Dzień bez Samochodu. 22 września skorzystaj z darmowej komunikacji!
fot. 22 września przypada Europejski Dzień bez Samochodu

23 km/h - tyle wynosi średnia prędkość poruszania się po stolicy Polski. Nie jest to jednak rekord. Mieszkańcy Nowego Jorku na samo stanie w korkach tracą aż 57 godzin rocznie, czyli ponad 2 dni. To nie tylko strata czasu, ale i pieniędzy na paliwo, a na dodatek spora szkoda dla środowiska. Czy rozwiązaniem tego problemu może być darmowa komunikacja miejska?

Nie łudźmy się, że jeden dzień bez samochodu jest w stanie przyczynić się do wyraźnego zmniejszenia emisji spalin i zanieczyszczeń powietrza. Akcja ma charakter symboliczny, ale jej znaczenie jest nie do przecenienia.

Od kiedy w 2000 roku Komisja Europejska zaczęła zachęcać do korzystania z komunikacji miejskiej lub rowerów zamiast jazdy autem, z roku na rok coraz więcej miast i miasteczek przyłącza się do szlachetnej inicjatywy, która ma na celu zwrócenie uwagi na problem zakorkowanych miast, uginających się pod ciężarem pyłów i toksyn pochodzących z rur wydechowych samochodów.

Władze Hamburga oraz Helsinek niedawno ogłosiły, że w ciągu najbliższych lat poruszanie się po tych miastach za pomocą prywatnego samochodu osobowego, będzie zbędne. Zważywszy na to, że dwie trzecie Europejczyków mieszka w miastach, korzystanie z komunikacji zbiorowej staje się nie tylko dobrowolnym wyborem, ale coraz bardziej koniecznością.

Szwedzki król w tramwaju, polski poseł w limuzynie

sejm_limuzyny
Sejmowe limuzyny fot. East News

Europa Zachodnia i kraje skandynawskie od dawna promują korzystanie z transportu publicznego. Podczas gdy w Polsce pod budynek Sejmu podjeżdżają najnowsze roczniki luksusowych aut, które nawet zwykli posłowie traktują niemalże jak taksówki, w Szwecji nawet królowi zdarza się jeździć tramwajem.

Oczywiście pod względem rozwoju gospodarczego dopiero doganiamy Zachód i inwestycje np. w drogi są często w naszym kraju niezbędne, trudno jednak przyznać, że mamy pomysł na to, by sensownie rozwijać transport zbiorowy, nie mówiąc już o podróżowaniu szybką koleją. Korzystają na tym firmy prywatne, załatwiając na własną rękę to, czego nie udało się dokonać politykom.

Szkocki inwestor podbił Polskę lokalną tanimi połączeniami autokarowymi między miastami. Polskibus.com w samym tylko 2015 roku osiągnął ponad 100 mln rocznych przychodów. 

Tallin z darmową komunikacją miejską

 * (Chcesz oglądać filmik z polskimi napisami? Pamiętaj, żeby ustawić opcję tłumaczenia w ustawieniach!)

Dużo mniejsza od Polski Estonia już w 2013 roku podbiła serca ekologów i wprowadziła darmową komunikację miejską dla 435 tysięcy osób zameldowanych w stolicy. Mieszkańcy musieli się tylko zaopatrzyć w tzw. "zieloną kartę", za którą trzeba było zapłacić zaledwie 2 euro i mogli już cieszyć się bezpłatnym transportem. W efekcie akcji Estończycy wcale nie stali się bardziej proekologiczni, ale zaczęli się częściej decydować na przeprowadzkę do Tallina.

Mimo że aż 90% obywateli tego kraju oceniło tę akcję pozytywnie, to jednak trochę inne zdanie mieli szwedzcy naukowcy z Royal Institute of Technology uważający, że na wprowadzeniu w życie pomysłu najbardziej jednak skorzystały osoby, które wcześniej częściej chodziły piechotą, a z powodu ułatwień w transporcie, nie wahały się korzystać z komunikacji miejskiej.

W Polsce podróżowanie bezpłatną komunikacją miejską na razie sprawdza się jedynie w mniejszych miastach (m.in. Żorach, Gostynie, Nysie, Ząbkach, Olkuszu i Lubinie). Władzom większych miast na razie nie jest łatwo znaleźć środki na wprowadzenie w życie podobnych rozwiązań.

Bezpłatny bilet dla kierowców

Dzien-bez-samochodu-jpg

Musi jeszcze upłynąć sporo wody w Wiśle, zanim w Polsce zostanie wprowadzona darmowa komunikacja miejska, a posłowie przestaną traktować sejmowe samochody jak taksówki. Na razie możemy jednak samemu postawić mały krok w ograniczeniu emisji spalin samochodowych przesiadając się 22 września do tramwajów, autobusów lub warszawskiego metra.

Jeśli tylko mamy ważny dowód rejestracyjny, możemy podróżować za darmo w ramach Europejskiego Dnia bez Samochodu, do którego przyłączyło się do tej pory 80 polskich miast.

Czy akcja przyczyni się do ograniczenia emisji spalin? Z pewnością jeden dzień w roku nie wystarczy, by poważnie wpłynąć na wskaźnik zanieczyszczeń, którymi przychodzi nam na co dzień oddychać.

Powinniśmy jednak mieć świadomość, że toksyny z zatrutego powietrza przyczyniają się do wielu groźnych chorób dróg oddechowych, a nawet otyłości wśród dzieci i młodzieży - co udało się udowodnić naukowcom z Uniwersytetu Kalifornijskiego.

Przeczytaj: Czy zanieczyszczenia powietrza prowadzą do tycia?

Kierowcy są też bardziej narażeni na otyłość brzuszną. Jeśli nie chcemy mieć problemów z kondycją na starość, jak najczęściej powinniśmy jednak chodzić pieszo. Pół godziny spaceru dziennie może działać więcej dobrego dla naszego organizmu niż niejedna tabletka. Dla bardziej wytrawnych amatorów miejskich rozrywek pozostaje jazda rowerem po ścieżkach rowerowych, które mimo że są coraz dłuższe, to stale wymagają dalszej rozbudowy.

Gra miejska dla mieszkańców Warszawy

Osoby, które wezmą w niej udział, po zarejestrowaniu się na stronie www.odkorkujsie.evenea.pl 

22.09.2016 będą mogły skorzystać z darmowej komunikacji miejskiej

Zagłosuj

Czy komunikacja miejska powinna być darmowa?

Liczba głosów:

Ranking według danych Deloitte i Targeo.pl

____

Redakcja Radio Zet Zdrowie/π