Planujesz wakacje w UE? To ostatni dzwonek, by wyrobić kartę EKUZ!

Monika Piorun
11.06.2018 13:22
EKUZ, Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego: jak ją wyrobić? Dyżury urzędów, poradnik pacjenta
fot. Wojciech TRACZYK/Kosc/East News/Shutterstock

Jeśli planujesz spędzić urlop w którymś z krajów Unii Europejskiej, lepiej wyposaż się w Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Bez niej nie będziesz uprawniony do bezpłatnego leczenia za granicą (na koszt NFZ). Przed rozpoczynającym się wkrótce sezonem letnim niektóre urzędy wydłużają godziny pracy. Sprawdź, o co zadbać przed wyjazdem za granicę!

Karta EKUZ: gdzie i kiedy ją wyrobić?

Co najmniej 30 dni przed planowaną datą wyjazdu do któregoś z krajów Unii Europejskiej (lub EFTA, czyli: Norwegii, Szwajcarii, Lichtensteinu oraz na Islandię) powinieneś zgłosić się do odpowiedniego ze względu na miejsce zamieszkania Oddziału Wojewódzkiego lub Delegatury Narodowego Funduszu Zdrowia i złożyć wniosek (osobiście, przez internet lub pocztą) o wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego.

Zwykle dokument ten wydawany jest na 1 rok (w przypadku osób pracujących i regularnie opłacających składki). Najdłużej, bo aż 5 lat, mogą korzystać z niego emeryci.

Ze względu na rozpoczynający się wkrótce sezon urlopowy niektóre urzędy wydłużyły godziny pracy aż do 21.00 (m.in. w Małopolsce). Z kolei w Białymstoku kartę EKUZ będzie można wyrobić również wraz z nowym paszportem. Wielkopolski NFZ zdecydował się natomiast na uruchomienie specjalnych punktów mobilnych, z których mogą korzystać m.in. petenci ZUS-u w Poznaniu (12 i 19 czerwca w I oddziale ZUS przy ul. Dąbrowskiego w Poznaniu w godz. 10-14 poza wydawaniem EKUZ pracownicy będą również zakładać konta w ZIP, czyli Zintegrowanym Informatorze Pacjenta).

Urzędnicy ostrzegają, że to ostatni moment, by wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego bez kolejek. Latem, wraz z rozpoczęciem wakacji, należy liczyć się z dłuższym okresem oczekiwania na wydanie tego dokumentu.

Pobierz: Wniosek o wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego

Kto może wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego?

Zrzut ekranu 2018-06-11 o 11.39.00
fot. Michał Kosc/Reporter/East News

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego wydawana jest bezpłatnie. Kto może z niej skorzystać?

* osoby ubezpieczone w NFZ:

 • pracownicy i osoby prowadzące działalność gospodarczą (a także rolniczą i pozarolniczą działalność gospodarczą),
 • osoby, które podpisały umowę o dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne w NFZ,
 • członkowie rodziny osób ubezpieczonych, które są zgłoszone do ubezpieczenia zdrowotnego,
 • bezrobotni pobierający zasiłek, którzy w celu poszukiwania pracy udają się do innych krajów UE,
 • emeryci (EKUZ przysługuje im na 5 lat) i renciści (na 6 miesięcy),
 • uczniowie i studenci,
 • osoby oddelegowane do pracy za granicą przez polskiego pracodawcę,

* nieubezpieczone kobiety w ciąży, które mają obywatelstwo polskie (zamieszkują na terytorium RP) – na 6 miesięcy,

* osoby nieubezpieczone poniżej 18. roku życia, które mają obywatelstwo polskie i zamieszkują na terytorium RP (okres ważności EKUZ kończy się wraz z datą ukończenia 18. roku życia).

Z kolei turyści pochodzący z krajów Unii Europejskiej na podstawie karty EKUZ na terytorium Polski mogą korzystać ze świadczeń zdrowotnych w placówkach, które mają podpisaną umowę z NFZ. Mogą korzystać z pomocy lekarskiej na takich samych zasadach, jak ubezpieczeni Polacy, ale tylko podczas nagłego zachorowania lub urazów „w zakresie koniecznym do ratowania zdrowia i życia”. 

O czym warto pamiętać, zanim zgłosimy się po EKUZ?

Pamiętaj o dowodzie osobistym, numerze PESEL oraz kopiach aktualnej legitymacji (jeśli jesteś studentem lub uczniem zgłoszonym do ubezpieczenia jako członek rodziny i ukończyłeś 18. rok życia).

Urzędnicy podkreślają, by przed zgłoszeniem się po nową kartę EKUZ dokładnie sprawdzić jej datę ważności (w prawym, dolnym rogu). Wiele osób prosi o wydanie nowego dokumentu, mimo że wcześniejsza karta jeszcze jest ważna, co znacznie wydłuża kolejki (aktualną kartę trzeba wcześniej unieważnić).

Jeśli zdecydujemy się na wyrobienie EKUZ przez internet, warto przesłać wniosek na jeden mail. Dublowanie wniosków wpływa na wydłużenie czasu oczekiwania na dokument. Dotyczy to również wniosków dla wszystkich członków rodziny – wydający karty proszą, by wysyłać je w jednym pliku w jednej wiadomości e-mail wraz z dołączonym skanem pierwszej strony wniosku (bez stron z informacjami). W treści maila warto zawrzeć również informację dotyczącą oddziału NFZ, do którego trzeba przesłać kartę EKUZ, jeśli chcemy odebrać dokument osobiście.

Zagłosuj

Czy korzystasz z Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego podczas pobytu w krajach UE?

Liczba głosów:

Do czego uprawnia Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego?

Korzystając z EKUZ za granicą, trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że potwierdza ona prawo do korzystania z leczenia na koszt NFZ na terenie UE wyłącznie na zasadach zgodnych z systemem obowiązującym w danym kraju. Przed udaniem się do lekarza warto zatem upewnić się, czy honoruje karty EKUZ. Może się zatem zdarzyć, że w niektórych przypadkach będzie trzeba przygotować się na częściową dopłatę do oferowanych nam świadczeń w zakresie:

 • podstawowej opieki medycznej,
 • opieki specjalistycznej i szpitalnej,
 • dostępu do leków uwzględnionych na liście danego funduszu zdrowia,
 • opieki dentystycznej i protetycznej
 • oraz do tzw. środków zaopatrzenia ortopedycznego.

W przeciwieństwie do ubezpieczenia turystycznego (które jest dodatkowo płatne – oferuje je większość towarzystw ubezpieczeniowych) karta EKUZ nie pokrywa kosztów transportu medycznego (a także np. sprowadzenia zwłok) do kraju, z którego pochodzimy.

Przeczytaj: Najdroższe interwencje medyczne podczas pobytu za granicą w 2017 roku

TO CIĘ ZAINTERESUJE:

źródło: Narodowy Fundusz Zdrowia/ekuz.nfz.gov.pl

_______

zdrowie.radiozet.pl/π