Europejska Agencja Leków: z powodu koronawirusa mogą wystąpić braki leków

10.03.2020 15:23
EMA: mogą wystąpić braki leków w aptekach
fot. Shutterstock

Z powodu rozprzestrzeniania się epidemii koronawirusa mogą wystąpić braki leków - ostrzega Europejska Agencja Leków, przypominając, że większość substancji czynnych w lekach pochodzi z Azji.

W związku z rozwojem epidemii koronawirusa Europejska Agencja Leków (EMA) rozpoczęła przegląd leków stosowanych u ludzi i zwierząt, w celu zidentyfikowania zagrożenia brakami leków - donosi PAP.

Członkowie EMA, wraz z przedstawicielami Komisji Europejskiej i władz poszczególnych krajów, weszli w skład Komitetu Wykonawczego UE, który ma się zająć problemem ewentualnego kryzysu lekowego, który może pojawić się w trakcie rozwoju epidemii koronawirusa. Jak podkreśla EMA, większość podstawowych składników niezbędnych do produkcji medykamentów pochodzi z Azji.

Komitet Wykonawczy będzie koordynować europejskie działania podejmowane w celu ochrony pacjentów przed zagrożeniem niedoborem lekami, spowodowanym na przykład czasowym zamknięciem fabryk na obszarach dotkniętych epidemią koronawirusa lub ograniczeniem transportu mającym wpływ na dostawy - precyzuje EMA w opublikowanym komunikacie.

Nowo powołany komitet ma również czuwać nad tym, żeby pacjenci i pracownicy służby zdrowia w całej Europie byli na bieżąco informowani o sytuacji.

Źródło: PAP