Śląsk: Służby sanitarne ostrzegają przed początkiem epidemii żółtaczki

Monika Piorun
18.10.2017 17:54
Śląsk: Służby sanitarne ostrzegają przed początkiem epidemii żółtaczki
fot. WSSE Katowice/East News

Na wirusowe zapalenie wątroby typu A w 2017 roku na Śląsku zachorowało już 198 osób. Rok wcześniej takich przypadków było zaledwie... trzy! Służby sanitarne ostrzegają, że można już mówić o początkach zagrożenia epidemiologicznego. Jak uchronić się przed chorobą?

Na oddziałach zakaźnych w szpitalach zaczyna brakować miejsc dla pacjentów. Coraz większy problem jest też z zapewnieniem wystarczającej liczby szczepionek przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A, czyli żółtaczki zwanej potocznie chorobą brudnych rąk.

Ślązacy mają problem z żółtaczką pokarmową

Statystyki zachorowań nie były tak wysokie od lat. Zaledwie do połowy października służby sanitarne zostały poinformowane o 198 pacjentach, u których zdiagnozowano tę dolegliwość. Eksperci uważają, że sytuacja jest na tyle poważna, że można już mówić o początku epidemii. W całym 2016 roku było zaledwie trzech pacjentów, których trzeba było leczyć na tę przypadłość - teraz jest ich aż 66 razy więcej a liczba chorych stale rośnie.

Ze względu na dynamiczny wzrost zachorowań na wirusowe zapalenie wątroby Śląski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny zdecydował się opublikować zestawienie dotyczące zachorowalności na WZW A na terenie województwa śląskiego w latach 2014–2017. 

Zrzut ekranu 2017-10-18 o 17.22.07 1
fot. WSSE Katowice

Co trzeba wiedzieć o WZW typu A?

Wirusowe zapalenie wątroby typu A (potocznie zwane żółtaczką pokarmową lub chorobą brudnych rąk) jest schorzeniem wywoływanym przez wirus A zapalenia wątroby (HAV). Ludzie są jedynym rezerwuarem tego wydalanego z kałem wirusa.

Do zakażenia może dojść poprzez:

  • spożycie skażonego pożywienia (np. nieumytych owoców) lub skażonej wody (podstawowa droga),
  • kontakt bezpośredni z zakażonym człowiekiem (np. przeniesienie wirusa poprzez nieumyte po wyjściu z toalety ręce),
  • kontakty seksualne (nie tylko analne), w tym przez bezpośredni kontakt oralno–analny, jak i poprzez kontakt oralny z częściami ciała oraz powierzchniami, na których znajduje się wirus.

Przestrzeganie podstawowych zasad higieny osobistej oraz podczas przygotowywania i spożywania posiłków jest absolutną koniecznością.

Zobacz także

Zrzut ekranu 2017-10-18 o 16.43.33 1
fot. WSSE Katowice

Szczepionka - sposób na ochronę przed epidemią żółtaczki?

Przeciwko WZW typu A można się też zaszczepić. Komu polecana jest szczepionka?

Zgodnie z obowiązującym Programem Szczepień Ochronnych szczepionka przeciwko WZW typu A zalecana jest:

  • osobom  wyjeżdżającym do krajów  o wysokiej i  pośredniej endemiczności zachorowań na WZW typu A
  • osobom zatrudnionym przy produkcji i dystrybucji żywności, usuwaniu odpadów komunalnych i płynnych nieczystości oraz przy konserwacji urządzeń służących temu celowi
  • dzieciom w wieku przedszkolnym, szkolnym oraz młodzieży, które nie chorowały na WZW typu A.

Zobacz także

Zagłosuj

Czy jesteś zaszczepiona/zaszczepiona przeciwko WZW typu A?

Liczba głosów:

Zobacz także

_____

zdrowie.radiozet.pl/π