Zakażona woda jest prawdopodobnie przyczyną epidemii zapalenia płuc we Włoszech

12.09.2018 11:44
Zapelenie płuc - bakteria legionistów
fot. Shutterstock

Bakteria legionistów może być przyczyną epidemii zapalenia płuc we Włoszech. Władze sprawdzają, czy zakażone jest ujęcie wody pitnej.

W północnej części Włoch – w mieście Brescia i okolicznych wioskach – ogłoszono alarm zdrowotny. Okazało się, że w ciągu jednego tygodnia na zapalenie płuc zachorowało 150 osób, a dwie prawdopodobnie zmarły z powodu tej choroby (czy tak było, ma wyjaśnić sekcja zwłok). Władze podejrzewają, że wywołująca chorobę bakteria z rodzaju Legionella może znajdować się w zbiornikach wody pitnej. Pobrano już próbki. Wyniki mają być znane za kilka dni.

Za hipotezą, że wirus znajduje się w wodzie pitnej, przemawia fakt, że wszystkie przypadki zachorowania były zgłaszane w bardzo krótkim czasie, który wyklucza zarażenie z człowieka na człowieka. Dlatego władze zaleciły szczególne środki ostrożności, m.in. założenie filtru na wodę lub – jeśli już ktoś ma taki filtr – wymianę go na nowy, a także picie tylko przefiltrowanej, gotowanej wody.

Jak rozpoznać zapalenie płuc?

Zapalenie płuc to choroba, która może być wywołana przez bakterie, wirusy lub grzyby. Jednak najwięcej jest przypadków bakteryjnego zapalenia płuc.

Objawy zapalenia płuc mogą się pojawić w ciągu 12-48 godzinach lub dopiero po kilku dniach. Pojawia się wysoka gorączka, nadmierne pocenie się, dreszcze, usta i paznokcie mogą zmienić kolor na niebieski, chory jest zdezorientowany i osłabiony.  
Dodatkowo może pojawić się kaszel, trudności w oddychaniu, utrata apetytu, ból w klatce piersiowej, przyspieszone bicie serca.

Do rzadziej pojawiających się dolegliwości należą: odkrztuszanie krwi (krwioplucie), bóle głowy, zmęczenie, nudności lub wymioty, świszczący oddech, ból stawów i mięśni, uczucie dezorientacji, szczególnie u osób starszych.

Bakteria Legionella, czyli bakteria legionistów

Bakteria legionistów to potoczna nazwa bakterii z rodziny Legionella. Swoją nazwę wzięły od konwentu Legionu Amerykańskiego – jego uczestnicy zapadli na nietypowe zapalenie płuc, a media nazwały to nietypowe zakażenie chorobą legionistów.

TO CIĘ MOŻE ZAINTERESOWAĆ:

Źródło: abcnews.go.com
----------------------------
zdrowie.radiozet.pl/ mk