Epidemia grypy: 96 ofiar śmiertelnych we Włoszech, 10 zgonów w Czechach

Monika Piorun
12.02.2018 15:50
Epidemia grypy: 96 ofiar śmiertelnych we Włoszech, 10 zgonów w Czechach
fot. Rex Features/East News

Europa ma coraz większy problem z grypą. Włoski Instytut Zdrowia ogłosił, że od początku obecnego sezonu z powodu powikłań po grypie zmarło w sumie 96 osób. Stan 530 pacjentów określono jako ciężki. Choroba staje się coraz większym wyzwaniem nie tylko dla lekarzy w europejskich krajach. W USA z powodu grypy zmarło już 63 dzieci.

5 mln Włochów zachorowało na grypę w tym sezonie

Włoskie służby sanitarne szacują, że łączna liczba zachorowań na grypę od początku jesieni 2017 roku może sięgnąć 7,5 lub nawet 8 mln. Dotąd doliczono się aż 5 mln przypadków grypy wśród Włochów. Według ekspertów tegoroczny sezon może być pod tym względem rekordowy i przewyższyć statystyki z ostatnich kilkunastu lat.

Zobacz także

Europa walczy z grypą

W Czechach doszło już do 10 zgonów z powodu grypy, 57 osób hospitalizowano. Niektóre szpitale i domy opieki społecznej zamknięto dla odwiedzających.

Na Słowacji sytuacja stała się na tyle poważna, że władze zdecydowały się na zamknięcie 300 szkół. W ciągu ostatniego tygodnia zanotowano tam ponad 15-procentowy wzrost zachorowań.

Słowacja. Wybuchła epidemia grypy. Zamknięto 300 szkół

W Polsce z kolei doszło do ponad 240 tys. przypadków grypy w ciągu ostatnich 7 dni. W 11 wielkopolskich szpitalach zdecydowano się na całkowity lub częściowy zakaz odwiedzin. Chorych przybywa nie tylko w Wielkopolsce, ale i na Pomorzu, Mazowszu i w Małopolsce.

Zobacz także

Zrzut ekranu 2018-02-12 o 15.09.40
fot. Państwowa Inspekcja Sanitarna

Zobacz także

USA: 53 dzieci zmarło z powodu grypy

W Stanach Zjednoczonych ogłoszono, że liczba osób przebywających w szpitalu z powodu grypy jest najwyższa od 10 lat. Tylko na Hawajach i w stanie Oregon nie mówi się jeszcze o epidemii. Część szkół w rejonach zwiększonej zachorowalności na grypę zdecydowano się czasowo zamknąć. Od początku sezonu chorobę tę zdiagnozowano u kilkuset tysięcy Amerykanów.

Zobacz także

Amerykańskie Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) ostrzega, że nic nie wskazuje, by sytuacja miała się wkrótce poprawić. Z powodu powikłań po grypie od początku sezonu zginęło już 63 dzieci. Liczba ofiar śmiertelnych wśród dorosłych może być kilkukrotnie wyższa.

Według CDC w ostatnim tygodniu stycznia 4 tys. Amerykanów zmarło z powodu grypy lub zapalenia płuc. Choroby te były przyczyną 1 na 10 zgonów w pierwszym tygodniu lutego 2018 roku. Szacuje się, że 1 na 13 osób zgłaszających się do lekarza w Stanach Zjednoczonych skarży się obecnie na gorączkę, kaszel lub inne objawy grypy.

Czy umiesz rozpoznać grypę? Objawy i leczenie grypy

Łapie Cię grypa? Wypróbuj najlepsze naturalne sposoby na wzmocnienie organizmu! (GALERIA)

ALERT GRYPOWY na radiozet.pl. Śledź najważniejsze informacje 

Zagłosuj

Czy zaszczepiłaś/zaszczepiłeś się w tym sezonie przeciwko grypie?

Liczba głosów:

źródło: CDC/PAP/Popular Science/USA Today

________

zdrowie.radiozet.pl/π