Jemen: Ponad 900 ofiar śmiertelnych epidemii cholery

Monika Piorun
13.06.2017 12:59
Jemen: Ponad 900 ofiar śmiertelnych epidemii cholery
fot. PAP/EPA/YAHJA/ARHAB for Medical/UIG

Światowa Organizacja Zdrowia alarmuje, że w ciągu ostatnich dwóch tygodni niemal podwoiła się liczba ofiar śmiertelnych epidemii cholery. Tylko w niedzielę i poniedziałek zmarły 64 osoby.

Według WHO od końca kwietnia na cholerę zachorowało w Jemenie ponad 120 tys. ludzi. Epidemia wybuchła w październiku i rozszerzała się do grudnia. Następnie zaczęła zanikać, ale nigdy nie została w pełni opanowana. Nowy wzrost liczby przypadków zaobserwowano w kwietniu.

Państwowy system ochrony zdrowia i system sanitarny pogorszyły się w Jemenie z powodu wojny pomiędzy szyickimi rebeliantami Huti i siłami lojalnymi wobec oficjalnych władz, wspieranymi przez koalicję arabską pod kierownictwem Arabii Saudyjskiej. Obecnie w pełni działa mniej niż połowa placówek zdrowotnych w kraju.

Śmiertelna choroba w cieniu wojny

Jemen jest pogrążony w chaosie od 2011 roku, kiedy to społeczna rewolta położyła kres wieloletnim dyktatorskim rządom prezydenta Alego Abd Allaha Salaha. Tylko południowa część kraju wraz z Adenem podlega rządowi prezydenta Abd ar-Raba Mansura al-Hadiego. Jednak jego władza jest w znacznej mierze iluzoryczna, co wykorzystują aktywne na południu i częściowo wschodzie kraju dżihadystyczne Państwo Islamskie (IS) i Al-Kaida. Huti kontrolują Sanę oraz terytoria na północy i zachodzie kraju.

Wojna domowa, w której zginęło ponad 10 tys. osób, a ponad 44,5 tys. jest rannych, spowodowała też poważny kryzys humanitarny w Jemenie. Według ONZ około 19 mln osób, czyli prawie dwie trzecie ludności, potrzebuje pilnie pomocy. 17 mln z nich cierpi głód.

Cholera to ostra bakteryjna choroba przewodu pokarmowego wywoływana przez spożycie skażonej wody i jedzenia, objawiająca się m.in. silną biegunką. W ciągu zaledwie kilku godzin może doprowadzić do śmierci z odwodnienia.

Sytuacja staje się coraz bardziej dramatyczna. Liczba ofiar cholery w Jemenie w ciągu ostatnich dwóch tygodni niemal się podwoiła.

Przeczytaj: Liczba ofiar epidemii cholery wzrosła do 180

____

zdrowie.radiozet.pl/PAP/π