Zamknij

Epidemia WZW typu A. Ludzie zakażają się przez truskawki

09.06.2022 19:12
Truskawki
fot. East News

Organy nadzorujące bezpieczeństwo żywności w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie prowadzą śledztwo w sprawie epidemii wirusowego zapalenia wątroby typu A. Wszystko wskazuje na to, że źródłem zakażenia były ekologiczne truskawki. Zakażenie WZW typu A powiązane z truskawkami rozpoznano już u niemal 30 osób.

Urzędnicy ds. zdrowia publicznego badają ognisko wirusowego zapalenia wątroby typu A, które może być powiązane z ekologicznymi truskawkami (z ekologicznych upraw). Śledztwo ma wykazać, w jaki sposób wirus mógł dostać się do owoców.

- Źródłem każdego zapalenia wątroby typu A jest człowiek. Istnieją różne możliwości przedostania się wirusa do truskawek. Jednym z nich może być to, że woda używana do nawadniania truskawek mogła zostać zanieczyszczona skażonymi ściekami — tłumaczył Francisco Diez, dyrektor Centrum Bezpieczeństwa Żywności z Uniwersytetu Georgia.

Diez powiedział też, że truskawki mogły zostać przez zarażoną osobę, która nie przestrzegała właściwej higieny mycia rąk. Nie bez powodu wirusowe zapalenie wątroby typu A nazywane jest chorobą brudnych rąk — choroba szerzy się głównie przez nieodpowiedni poziom higieny, spożywanie zakażonej żywności, a nawet niezabezpieczone stosunki seksualne.WZW typu A, inaczej żółtaczka pokarmowa, to ostra choroba miąższu wątroby wywoływana przez wirusa HAV z rodziny Picornaviridae. Zakażenie gwałtownie się rozwija – przechodzi od objawów grypopodobnych do żółtaczki. Choroba może mieć ciężki przebieg u osób dorosłych, lżej przechodzą ją dzieci. Jest jednak szczególnie groźna dla seniorów, osób po 50. roku życia, z osłabioną odpornością, przewlekłą chorobą wątroby i niedożywionych.

Obecna epidemia zapalenia wątroby typu A nie jest pierwszą powiązaną z truskawkami. W 2016 roku wybuch WZW typu A był związany z mrożonymi truskawkami importowanymi z Egiptu. Epidemia spowodowała 143 przypadki w dziewięciu stanach. Pięćdziesiąt sześć osób było hospitalizowanych, ale według CDC nie zgłoszono żadnych zgonów.

Źródło: eu.usatoday.com, news.northeastern.edu