Wysokie i szczupłe kobiety są bardziej narażone na endometriozę

10.03.2020 17:29
Endometrioza ma związek z wagą i wzrostem
fot. Shutterstock

Czas w przypadku endometriozy ma niebywałe znaczenie. Wiele kobiet latami czeka na postawienie właściwej diagnozy, a w tym czasie choroba wciąż się rozwija, powodując spustoszenie w organizmie. Naukowcy przebadali 170 tys. dziewcząt, by sprawdzić, jakie są czynniki ryzyka rozwoju tej choroby i móc jej zapobiec lub spowolnić jej przebieg. Wnioski? Znaczenie może mieć wzrost i waga, a w zasadzie specyficzny typ sylwetki.

Badania wskazują, że wysokie i szczupłe kobiety mogą mieć większe ryzyko rozwoju endometriozy, choroby, która jest częstą przyczyną niepłodności. 

Endometrioza (gruczolistość zewnętrzna) to choroba kobieca polegająca na tym, że tkanka wyściełająca macicę (tzw. endometrium) wszczepia się, a następnie zaczyna rosnąć w innym miejscu w ciele kobiety. Endometrium poza macicą również reaguje na cykl hormonalny, a więc złuszcza się i krwawi tak jak tkanka macicy podczas cyklu miesiączkowego. Chorobie towarzyszą zazwyczaj wyjątkowo silne bóle menstruacyjne, a także bóle w podbrzuszu i bóle jajników.  

Szacuje się, że nawet 10 proc. kobiet może chorować na endometriozę. Jest to zatem problem poważny, globalny, bo choroba ta znacznie obniża jakość życia kobiet i jest jedną z częstszych przyczyn niepłodności.

Chociaż endometrioza występuje często, to wciąż niewiele wiadomo na jej temat. Do tej pory wiadomo, że czynnikiem rozwoju tej choroby może być wczesna miesiączka, krótsze cykle i obciążenie rodzinne, ale nie każda kobieta z endometriozą może się z tym identyfikować. Dlatego naukowcy wciąż poszukują bardziej szczegółowych informacji na temat choroby, by móc ją rozpoznawać szybciej, wcześniej oraz spowalniać jej rozwój.

Wzrost i masa ciała mogą mieć znaczenie

Badaniu poddano 170 tys. dziewcząt w wieku 7-13 lat.

Dziewczęta, które miały wyższy wskaźnik masy ciała (BMI), co charakteryzuje zwykle osoby o niższym wzroście i większej wadze, okazały się mniej narażone na rozwój endometriozy. Natomiast u wyższych dziewcząt częściej zdiagnozowano tę chorobę.

- Często brakuje krytycznego przedziału czasowego, w którym rozwija się choroba, a kobiety często doświadczają opóźnień diagnostycznych przez kilka lat - powiedziała dr Julie Aarestrup z duńskiego Centrum Badań Klinicznych i Profilaktyki. - Nasze ustalenia sugerują, że wskaźniki ryzyka można wykryć we wcześniejszym wieku, co może pomóc przyspieszyć diagnozę, dzięki czemu można rozpocząć leczenie w celu spowolnienia wzrostu tkanki endometrium - dodała.

Na przykład różnica około 2,3 kg między dwiema siedmioletnimi dziewczynkami była związana z 8-procentowym wzrostem ryzyka endometriozy u lżejszej dziewczynki, a różnica wzrostu o około 5,2 cm zwiększała ryzyko o około 9 procent w przypadku dziewczynki wyższej.

Naukowcy podejrzewają, że endometrioza jest związana z wyższym poziomem hormonu płciowego estrogenu, co zwiększa wzrost u dziewcząt, ale także powoduje wzrost ryzyka zachorowania. Wysoki poziom estrogenu wyzwala wzrost w okresie dojrzewania, ale sprzyja również wzrostowi komórek endometrium.

Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie Annals of Human Biology.