Ekstrakt z truskawek może zapobiegać nowotworom piersi

Monika Piorun
21.04.2017 19:03
Ekstrakt z truskawek może zapobiegać nowotworom piersi
fot. JD Hancick, flickr.com, CC By 2.0

Zespół naukowców z Hiszpanii i Włoch potwierdził, że bogaty w polifenole wyciąg z truskawek może hamować namnażanie się komórek raka gruczołu sutkowego. 

Choć od dawna wiadomo, że truskawki są zdrowe, to jednak teraz udało się udowodnić, że mogą być skutecznie wykorzystywane do hamowania aktywności komórek inwazyjnego raka piersi. Na razie ich działanie antynowotworowe udało się wykazać podczas badań na myszach laboratoryjnych. Wkrótce planowane są testy kliniczne z udziałem ludzi.

Włoscy badacze z Università Politecnica delle Marche oraz Hiszpanie z Universidad Europea del Atlántico na łamach Scientific Reports przedstawili wyniki badań, które wskazują, że truskawkowy ekstrakt może zapobiegać namnażaniu się wszczepionych gryzoniom komórek raka piersi, z wysoce inwazyjnej linii A17.

Podczas badań in vitro w różnych odstępach czasu eksperci analizowali wpływ określonych stężeń ekstraktu z truskawek z odmiany Alba na komórki rakowe. Wyciąg z tych owoców doprowadził zmniejszenia ekspresji genów doprowadzających do przerzutów nowotworowych (m.in. Csf1McamNr4a3Set). Wpływał też stymulująco na gen Htatip2 ograniczający wśród pacjentek z rakiem sutka ryzyko przerzutów nowotworu do węzłów chłonnych.

Truskawkowe remedium na raka

TRUS
fot. Hans, pixaby.com, CC0 Public Domain

Podczas kolejnych etapów badań specjaliści postanowili sprawdzić, co się stanie z myszami, jeśli ich dieta przez miesiąc w 15-proc. będzie oparta na ekstrakcie z truskawek. Jedna grupa gryzoni jadła standardowy pokarm, a kolejna - wzbogacony wyciągiem z tych owoców. Do miesiącu wszystkim wszczepiono komórki raka gruczołu sutkowego, by sprawdzić, co się będzie działo z guzami, spowodowanymi przez nowotwór. Po 5 tygodniach wszystkim gryzoniom usunięto guzy i dokładnie przeanalizowano ich parametry.

Okazało się, że u myszy, które przyjmowały ekstrakt z truskawek, nie doszło do takich zmian, jak w przypadku grupy kontrolnej. Komórki rakowe rozprzestrzeniały się dużo wolniej wśród gryzoni spożywających karmę z dodatkiem owocowego wyciągu. Powstałe w ich organizmach guzy były zaś mniejsze i ważyły mniej niż u pozostałych gryzoni.

Teraz naukowcy planują badania kliniczne wśród ludzi. Chcą też sprawdzić, które odmiany truskawek mogą wykazywać najlepsze efekty w leczeniu osób cierpiących na nowotwór piersi. Może się bowiem okazać, że decydujący wpływ na pozytywne rezultaty w zapobieganiu rozwoju zmian rakowych mogą zależeć od zawartości polifenoli w tych owocach.

W przeszłości naukowcom udało się potwierdzić, że zjadanie około 10-15 truskawek dziennie może mieć działanie przeciwzapalne, obniża poziom cholesterolu we krwi a także "odmładza" organizm dzięki zawartym w nich antyoksydantom, usuwającym nadmiar wolnych rodników prowadzących do szybszego starzenia się naszego ciała.

A wiecie, że truskawka to tak naprawdę... poziomka!

Zobacz także

Zobacz także

Przeczytaj: Kiedy truskawki będą tańsze?

źródło: EurekAlert

_____

zdrowie.radiozet.pl/π