Zamknij

Ekspresowa szczepionka na nowe warianty COVID-19. Pfizer: wystarczy 100 dni

13.10.2021 13:50
Ekspresowa szczepionka na nowe warianty COVID-19. Pfizer: wystarczy 100 dni
fot. Shutterstock

Są dobre wieści dotyczące szczepionek na nowe warianty koronawirusa. Prezes Zarządu Pfizer Polska, Dorota Hryniewiecka-Firlej, przekazała, że wyprodukowanie nowej szczepionki zajmie zaledwie 100 dni.

Szczepienia na COVID-19 cały czas trwają, jednak wirus mutuje w błyskawicznym tempie i nie wiadomo, czy dostępne szczepionki gwarantują ochronę przed wszystkimi nowymi wariantami. Nadzieję na stłumienie pandemii koronawirusa daje trzecia, wzmacniająca dawka szczepionki oraz najnowsze doniesienia na temat badań prowadzonych przez firmę Pfizer.

Jeśli okaże się, że trzecia dawka obecnej szczepionki nie chroni przed którymś z wariantów, to przewidujemy, że będziemy w stanie opracować i wyprodukować szczepionkę dedykowaną temu wariantowi w ciągu około 100 dni po podjęciu decyzji – wskazała w wypowiedzi dla PAP prezes Zarządu Pfizer Polska Dorota Hryniewiecka-Firlej.

Czy nowa szczepionka będzie potrzebna?

Może się okazać, że wystarczającą ochronę przed zachorowaniem na któryś z nowych wariantów daje trzecia dawka szczepionki. Dorota Hryniewska-Firlej zaznaczyła, że na podstawie dotychczasowych danych, Pfizer i BioNTech są przekonane, iż trzecia dawka szczepionki Comirnaty może utrzymać odpowiedni poziom ochrony przeciw wszystkim obecnie znanym wariantom wirusa.

Powstanie lek na COVID-19? Pfizer odpowiada

Firmy farmaceutyczne, w tym Pfizer, cały czas szukają leku, który złagodzi przebieg koronawirusa. Pod koniec września Pfizer poinformował o rozpoczęciu zaawansowanego etapu testów nad dokładnym działaniem leku przeciw rozwojowi COVID-19.
Jak informuje prezes Hryniewiecka-Firlej – lek mógłby być przepisywany przy pierwszych objawach infekcji, bez konieczności hospitalizacji pacjenta. Dodam, że Pfizer posiada już doświadczenie w rozwoju leków przeciwwirusowych, w tym inhibitora proteazy wykorzystywanego w leczeniu wirusa HIV – podkreśla.
Inhibitory proteazy, jako klasa leków, były już w przeszłości skutecznie wykorzystywane w leczeniu infekcji wywołanych przez inne wirusy, które również wykorzystują enzymy proteazy wirusowej do replikacji. Inhibitory proteazy zostały zaprojektowane tak, aby powstrzymywać replikację wirusa, a w rezultacie powstrzymywać nasilanie się objawów i pomagać w powrocie do zdrowia.  Inhibitor proteazy może pomóc zredukować objawy związane z COVID-19 oraz obniżyć ryzyko poważnych powikłań zdrowotnych u pacjentów.

Prezes Zarządu Pfizer Polska podała również, że Pfizer do 4 października dostarczył już 1,7 miliarda dawek szczepionki do 140 krajów i terytoriów na świecie. Do Polski dotarło do tej pory ponad 45 milionów dawek.

Źródło: PAP