Zamknij

Czy pomógłbyś na ulicy małemu uchodźcy?

Monika Piorun
30.06.2016 11:05

UNICEF opublikował eksperyment społeczny udowadniający, z jakim traktowaniem muszą się spotykać na co dzień dzieci, które postrzegamy jako uciekinierów z różnych krajów. Grająca w nim sześciolatka nie wytrzymała jednak napięcia psychicznego i musiano go przerwać. Skąd w nas tyle uprzedzeń?

Eksperyment społeczny udowadnia, jak się traktuje uchodźców na ulicy
fot. ---

Jak Cię widzą, tak Cię piszą. Kolejny raz sprawdza się ta stara prawda. O ile w przypadku dorosłych można zrozumieć, że możemy nie akceptować niektórych zachowań, to jednak w przypadku dzieci, sytuacja zdaje się być dużo bardziej skomplikowana.

Boleśnie przekonała się o tym na własnej skórze sześcioletnia Annano - mała aktorka, którą zaproszono do udziału w eksperymencie badającym reakcje przechodniów na pozostawione na ulicy dziecko. Badanie było przeprowadzone w stolicy Gruzji Tbilisi pod czujnym okiem kamery UNICEF-u, która z oddali śledziła zachowanie tłumu.

Kiedy schludnie ubrana dziewczynka pojawiła się w przestrzeni publicznej, od razu wzbudziła zainteresowanie obcych ludzi. Nikt nie wahał się podejść i zapytać ją, czy się przypadkiem nie zgubiła i czy nie potrzebuje pomocy. Wystarczyła jednak drobna charakteryzacja, by reakcja otoczenia zaczęła być diametralnie różna.

Zamiast rasizmu - uprzedzenia

* (Chcesz oglądać filmik z polskimi napisami? Pamiętaj, żeby ustawić opcję tłumaczenia w ustawieniach!)

Twórcy badania, którzy myśleli, że uda się im w bardzo prosty sposób udowodnić, że społeczeństwo bardzo pochopnie ocenia ludzi po pozorach, nie spodziewali się jednak, że ta dosyć oczywista sytuacja stanie się zbyt bolesna do zniesienia dla małej dziewczynki biorącej udział w ich projekcie.

Po scenie w centrum handlowym, kiedy przebrana w brudne ubrania Annano została ostentacyjnie wyproszona z restauracji, po której się przechadzała, mała aktorka wpadła w prawdziwą rozpacz, dlatego dorośli zdecydowali się przerwać eksperyment.

Choć wydawało się, że wszystko znajduje się pod kontrolą specjalistów, to jednak sami badacze nie do końca zdawali sobie sprawę z tego, że bohaterce filmu może stać się krzywda.

Latem przez Europę może przemaszerować kolejna duża fala uchodźców. Problem ma charakter nie tylko polityczny, ale i społeczny. Przeprowadzony przez hiszpański oddział UNICEF-u test obnażył reakcję zwykłych ludzi i ich uprzedzenia w stosunku do osób, które instynktownie odbierane są przez nas za gorsze, tylko z powodu tego, jak wyglądają.

Strach rodzi agresję

witamy uchodźców
fot.
fot. East News

Dlaczego nie darzymy zaufaniem osób, które w jakiś sposób nie przystają do otoczenia? Naukowcy wiążą to zjawisko z oswajaniem lęku przed nieznanym. Boimy się tego, czego nie rozumiemy.

Brak wiedzy maskujemy agresywnym zachowaniem, które jest atawistyczną reakcją dającą przewagę nad słabszą jednostką. W ten sposób udowadniamy swoją dominację i władzę nad innymi.

Przeczytaj: Skąd się biorą uprzedzenia?

 

A Wy, jak zareagowalibyście w takiej sytuacji?

___

Redakcja Zdrowo Bardzo/π