Efekty palenia papierosów: nałogowi palacze opowiadają swoje historie

09.10.2018 11:50
Efekty palenia papierosów: nałogowi palacze opowiadają swoje historie
fot. dailymail.co.uk

Palenie papierosów szkodzi, to fakt, ale czy to przekonuje nałogowców do rzucenia palenia? Niestety nie. Dlatego organizacje prozdrowotne prześcigają się w pomysłach na skuteczne kampanie społeczne informujące o zagrożeniach, jakie niesie nałogowe palenie. Wyjątkowo mocne spoty pojawiły się w Wielkiej Brytanii. Prawdziwe historie nałogowych palaczy, którzy doświadczyli poważnych problemów zdrowotnych, mają przekonać innych do rezygnacji z tego nałogu. Czy prezentowane historie mogą przekonać palaczy do rzucenia palenia? 

O szkodliwych skutkach palenia papierosów wiadomo już od dawna. Jednak zwykłe kampanie społeczne i zdjęcia umieszczane na opakowaniach papierosów nie przekonują nałogowych palaczy do rzucenia palenia. Mają w tym jednak pomóc mocne w przekazie reklamy telewizyjne.

Reklamę przedstawiającą historie nałogowych palaczy przygotowała organizacja Fresh z Wielkiej Brytanii, wsparta przez organizację Cancer Research. Każda z osób opowiada, jak na jej życie wpłynęło palenie papierosów. Opowieści palaczy są traumatyczne, ale pomysłodawcy reklamy liczą, że tak szokujący przekaz zmotywuje nałogowców do rzucenia palenia.

Zobacz także

To nie reklama, to prawdziwa historia

Telewizyjny spot reklamowy wyprodukowany na zlecenie organizacji Fresh przedstawia kilka osób, które z powodu palenia papierosów doświadczyły poważnych problemów zdrowotnych. 

Jedną z bohaterek spotu jest Maggie Bratton z Newcastle, u której zdiagnozowano raka jamy ustnej w wieku 45 lat. Rozwijający się rak zmusił do przeprowadzenia operacji usunięcia podniebienia. Pani Bratton, matka dwójki dzieci, jest teraz zmuszona do noszenia plastikowej protezy w ustach, która imituje naturalne podniebienie. Dzięki temu jest w stanie jeść i mówić.

Równie dramatyczną historią podzielił się Tony Osborn z South Bank, u którego zdiagnozowano raka krtani. Mężczyzna musiał nauczyć się mówienia i oddychania przez dziurę w klatce piersiowej i sztuczną krtań.  

Pan Osborn wymaga stałej opieki i pomocy, nawet podczas kąpieli pod prysznicem. Musi stale uważać, by do dziury w klatce piersiowej nie dostała się woda, która mogłaby przedostać się do płuc i doprowadzić do uduszenia.

Opowieści Tony'ego i Maggie nie są przyjemne w odbiorze, ale taki jest właśnie zamysł. Organizatorom akcji chodzi o to, by palacze zobaczyli, jak może wyglądać życie po latach palenia papierosów. Chociaż większość palaczy słyszała, że papierosy wywołują raka i przyczyniają się do wielu chorób, a nałogowe palenie może powodować choroby prowadzące do zgonu, to takie informacje wciąż ich nie przekonują. Dlatego organizacje społeczne i prozdrowotne decydują się na pokazywanie prawdziwych historii osób, które nie są tylko częścią statystyki, ale ich przeżycia są wiarygodnym dowodem na to, jak szkodliwe jest palenie tytoniu.

Co Cię nie zabije, to spowoduje poważną chorobę

Palenie papierosów jest najważniejszym i najgroźniejszym czynnikiem rakotwórczym. Na całym świecie ponad miliard osób używa nikotyny i wyrobów tytoniowych. W Polsce palenie tytoniu jest przyczyną 93 proc. zachorowań na raka płuca u mężczyzn i 77 proc. zachorowań u kobiet po 35. roku życia. Uważa się, że nawet 9 na 10 osób, które zachorowały na raka płuca, są lub były nałogowymi palaczami.

To poważny problem społeczny. Bo palenie papierosów, jako czynnik rakotwórczy, da się wyeliminować. Problem w tym, że musieliby tego chcieć sami palacze. Tymczasem palenie tytoniu odpowiada za 30 proc. wszystkich zgonów powodowanych nowotworami i takie statystyki nie przekonują miłośników papierosów. 

Palenie tytoniu jest środowiskowym czynnikiem zwiększającym ryzyko zachorowania i przyspieszającym rozwój niektórych nowotworów. Głównym winowajcą jest dym tytoniowy. W procesie niepełnego spalania tytoniu dochodzi do uwolnienia niemal 40 różnych substancji chemicznych cechujących się działaniem karcynogennym.

Palenie przyczynia się do rozwoju schorzeń układu oddechowego, krwionośnego czy pokarmowego, chorób skóry, zaburzeń płodności czy wad rozwojowych płodu matek palących, w tym również odpowiedzialne jest za rozwój nowotworów o różnej lokalizacji. Palenie papierosów zwiększa ryzyko zachorowania na:

Zobacz także

Źródło: dailymail.co.uk; onkolmed.pl

________

zdrowie.radiozet.pl/nk