Zamknij

EMA zatwierdza jednodawkową szczepionkę Johnson&Johnson przeciwko COVID-19

11.03.2021 14:43

Jest kolejna szczepionka przeciwko COVID-19. Europejska Agencja Leków zatwierdziła na terenie UE preparat firmy Johnson&Johnson. Jednodawkowa szczepionka ma trafić do Polski już w drugim kwartale 2021 roku. 

AP/Associated Press/East News
fot. AP/Associated Press/East News

Europejska Agencja Leków (EMA) wydała w czwartek pozytywną opinię na temat szczepionki przeciwko COVID-19 firmy Johnson&Johnson. Może ona być podawana osobom w wieku powyżej 18 lat.

- Dzięki tej ostatniej pozytywnej opinii władze w całej Unii Europejskiej będą miały kolejną możliwość walki z pandemią oraz ochrony życia i zdrowia swoich obywateli - napisała w oświadczeniu prasowym przesłanym mediom dyrektor EMA Emer Cooke.

Decyzja Agencji pozwala Komisji Europejskiej udzielić zgody na sprzedaż szczepionki na unijnym rynku. 

Szczepionka firmy Johnson&Johnson: co trzeba wiedzieć?

Szczepionka przeciwko COVID-19 firmy Johnson&Johnson podawana jest w jednej dawce i można ją trzymać w zwykłej lodówce. Z badań wynika, że w 28 dni od podania zapobiega ona ciężkiemu przebiegowi COVID-19 w 85 proc. Z czasem jej skuteczność wzrasta.

Szczepionkę opracowały firma Janssen Pharmaceutica (będąca częścią globalnego koncernu Johnson&Johnson) oraz specjaliści z Beth Israel Deaconess Medical Center (BIDMC). Prace ruszyły już w styczniu roku 2020.

Szczepionka Johnson&Johnson przeciwko COVID-19 wykorzystuje tę samą technologię, co wcześniej opracowana przez ten zespół i zatwierdzona przez Europejską Agencję Leków szczepionka przeciwko wirusowi ebola. Są to szczepionki na bazie niezdolnego do replikacji adenowirusa Ad26, uważane za ogólnie bezpieczne i wysoce immunogenne.

ZOBACZ: Szczepionka Johnson&Johnson: skład. Co warto wiedzieć? Jak działa?

Źródło: PAP