ECDC: wszystkie państwa UE już po szczycie epidemii oprócz Szwecji i Polski

17.06.2020 12:08
Gdzie jest szczyt epidemii?
fot. Shutterstock

Pierwsza fala zakażeń koronawirusem minęła szczyt we wszystkich państwach UE z wyjątkiem Polski i Szwecji - podaje Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Zakażeń (ECDC).

Z najnowszego raportu ECDC, podsumowującego pierwszą falę pandemii w okresie 31 grudnia-9 czerwca, wynika, że wszystkie państwa Unii Europejskiej minęły już szczyt zachorowań na COVID-19, poza Szwecją i... Polską.

W krajach Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) i w Wielkiej Brytanii szczyt zachorowań przypadł średnio na 9 kwietnia 2020 r.

Z dokumentu wynika również, że zapadalność na COVID-19 w Polsce i Szwecji jest na najwyższym poziomie od wybuchu epidemii w tych krajach. "W przypadku Szwecji eksperci unijni podkreślają, że wytłumaczeniem może być wzrost liczby wykonywanych testów" - pisze PAP.

Zapadalność na koronawirusa w krajach europejskich (dane z ostatnich dwóch tygodni raportowanego okresu):

  • poniżej 20 osób na 100 tys. mieszkańców - 28 krajów europejskich (w tym Polska)
  • 20-100 osób na 100 tys. mieszkańców - Wielka Brytania i Portugalia
  • powyżej 100 osób na 100 tys. mieszkańców - Szwecja
koronawirus w polsce
fot. Wikipedia

Na pytanie, gdzie jest szczyt zachorowań na koronawirusa w Polsce, odpowiedzi udzielił niedawno prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych, w porannym programie Gość Radia ZET:

- Nie można mówić, że widzimy szczyt. To nie jest spłaszczenie krzywej, ona jest po prostu obcięta na poziomie możliwości diagnostycznych. Czubek krzywej Gaussa, według której się epidemie rozkładają, tonie we mgle - powiedział prof. Robert Flisiak w Radiu ZET.

Posłuchaj podcastu

Źródło: PAP