E-zwolnienia: Od 1 grudnia ułatwienia dla pacjentów

Monika Piorun
01.12.2017 14:38
E-zwolnienia: Od 1 grudnia ułatwienia dla pacjentów
fot. East News

Zakład Ubezpieczeń Społecznych uruchomił własny kanał autoryzacji elektronicznego potwierdzenia, że jesteśmy niezdolni do pracy. Wystawianie e-zwolnień przez lekarzy będzie prostsze niż do tej pory.

Łatwiejszy dostęp do e-zwolnień

Elektroniczne zwolnienia lekarskie można wystawiać od początku 2016 r., ale podpisywane były poprzez kwalifikowany podpis elektroniczny, który trzeba było wykupić, albo profilem zaufanym administracji publicznej - ePUAP, który lekarze krytykowali, jako zbyt czasochłonny i skomplikowany.

Od piątku ZUS pozwala bezpłatnie podpisywać elektroniczne zwolnienie przez uwierzytelnienie go bezpośrednio przez Platformę Usług Elektronicznych i system pobieranych tam certyfikatów.

Żeby podpisać zwolnienie lekarz musi pobrać z systemu ZUS certyfikat i ustalić hasło umożliwiające podpisywanie zwolnień. Można to robić nie tylko na stacjonarnym komputerze, ale też na smartfonie i trwa to tylko kilka minut - tłumaczy rzecznik prasowy ZUS Wojciech Andrusiewicz.

Certyfikat ważny jest przez 5 lat. Indywidualne hasło nadawane przez lekarza, to minimum cztery znaki - cyfry, litery i znaki specjalne. Po złożeniu wniosku lekarz maksymalnie po kilkunastu minutach otrzymuje maila lub smsa z potwierdzeniem nadania certyfikatu.

Zagłosuj

Czy kiedykolwiek korzystał(a/e)ś z elektronicznych zwolnień lekarskich?

Liczba głosów:

Kiedy zwolnienia elektroniczne zaczną być obowiązkowe?

Na razie elektroniczne zwolnienia nie są obowiązkowe - honorowane będą też zwykłe, papierowe druki, które zostaną wycofane 1 lipca przyszłego roku.

Do tej pory zwolnienia w formie elektronicznej wystawiało ok. 7 tys. ze 143 tys. wszystkich lekarzy. W ten sposób trafiało do ZUS i pracodawców tylko 3 proc. wszystkich zwolnień - od początku 2016 r. lekarze wystawili ich 1,5 mln.

Prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska zapowiedziała kampanię informacyjną i szkolenia dla lekarzy, którzy mają prawo do wydawania orzeczeń o czasowej niezdolności do pracy:

- Chcemy ich przeszkolić, w praktyce pokazać, jak szybko można wystawić zwolnienie elektroniczne, jak naprawdę łatwo to zrobić. (...) Nowy sposób autoryzacji zwolnień podoba się lekarzom, bo widzą, że nie jest on tak obciążający, jak inne metody - twierdzi ekspertka.

Po szkoleniach ok. 30 proc. lekarzy powinno wystawiać dobrowolnie e-zwolnienia - zakłada ZUS, zanim będzie to trzeba robić obowiązkowo od połowy 2018 r.

Zobacz także

________

zdrowie.radiozet.pl/PAP/π