E-zwolnienia jednak dopiero od grudnia. Rafalska przesuwa termin

Monika Piorun
20.04.2018 10:12
E-zwolnienia od grudnia 2018
fot. East News

— Rząd o pół roku przesuwa termin wprowadzenia elektronicznych zwolnień lekarskich. Nie mogłam być głucha na argumenty — tłumaczyła minister rodziny i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. E-zwolnienia będą obowiązywały od 1 grudnia tego roku. W ich wystawianiu lekarzom mają pomóc asystenci medyczni.

Pierwotnie e-zwolnienia miały wejść w życie od 1 czerwca. Lekarze zapowiadali jednak, że do tego czasu nie będą mogli przystosować gabinetów i komputerów. 

Podczas konferencji prasowej minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska ogłosiła, że:

Zdecydowaliśmy się na przesunięcie obligatoryjnego terminu wejścia w życie e-zwolnień na 1 grudnia 2018 roku.

Do 1 grudnia 2018 roku można jeszcze wystawiać zarówno zwolnienia w formie papierowej, jak i elektronicznej. Po tej dacie będą obowiązywać już tylko e-zwolnienia.

Jak zapewniła szefowa resortu rodziny, zmiana terminu nie jest wywieszeniem "białej flagi". Decyzja ta dotyczy przesunięcia jedynie o 5 miesięcy a od daty 1 grudnia 2018 roku nie ma odwrotu.

Minister Rafalska wytłumaczyła, że lekarze wystawiają coraz więcej e-zwolnień, że wciąż są regiony, gdzie procent ich realizacji jest niewielki. Przesunięcie terminu wprowadzenia rozwiązania znajdzie się w projekcie ustawy o identyfikacji cyfrowej, nad którym pracuje Ministerstwo Cyfryzacji.

Zrzut ekranu 2018-04-20 o 10.45.50

Asystent medyczny pomoże lekarzom w realizacji e-zwolnień

Elżbieta Rafalska dodała, że „w celu dodatkowego zabezpieczenia” poprosi posłów PiS, aby przygotowali projekt nowelizacji ustawy, która również przesunie termin wejścia w życie e-zwolnień:

Proponuję również rozwiązanie, które było zgłaszane przez liczne środowiska lekarskie. Dotyczy asystenta medycznego, a więc osoby, która mogłaby stanowić istotne wsparcie, pomoc przy wystawianiu elektronicznych zwolnień.

Asystent medyczny będzie uprawniony do wydawania zwolnień w imieniu lekarza. Będzie nim mogła zostać każda osoba wykonująca zawód medyczny lub uprawniona do dostępu do dokumentacji medycznej na podstawie decyzji administratora bezpieczeństwa informacji.

Zrzut ekranu 2018-04-20 o 10.45.41 1

TO CIĘ ZAINTERESUJE:

___

zdrowie.radiozet.pl/π