Ministerstwo Zdrowia: Pierwsze e-recepty będą wystawiane już od maja

Monika Piorun
18.04.2018 14:11
e-recepta, pacjent, służba zdrowia, elektroniczne recepty
fot. Wen Hui Wang/East News

Na początku maja w Siedlcach i Skierniewicach, gdzie prowadzony jest pilotaż oprogramowania systemu obsługi e-recept, będą wystawione pierwsze elektroniczne recepty  zapowiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Od połowy lutego w Siedlcach i Skierniewicach prowadzony jest pilotaż e-recepty. Obecnie trwa testowanie oprogramowania. Od maja będą mogły być już tam wystawiane pierwsze elektroniczne recepty, z których skorzystają pacjenci z miast biorących udział w pilotażowym programie. Do końca 2018 roku wszystkie recepty będą mogły być realizowane na obecnych zasadach. Od 1 stycznia 2020 roku e-recepty mają być dostępne w każdym gabinecie lekarskim na terenie całego kraju.

Podczas konferencji poświęconej narodowej debacie o zdrowiu minister Łukasz Szumowski tłumaczył, że wprowadzenie e-recept ułatwi pracę lekarzy i zwiększy bezpieczeństwo pacjentów — system będzie weryfikował, czy pacjentowi nie przypisano leków, które razem przyjmowane mogą powodować niebezpieczne interakcje.

 Jeśli ktoś omyłkowo wypisał takie leki, to przy elektronicznej recepcie natychmiast pojawia się alert — tłumaczył Szumowski:

Mamy szanse nie tylko poprawić efektywność systemu, ale także zwiększyć bezpieczeństwo pacjenta. To już niedługo zacznie działać. Myślę, że już w najbliższym czasie.

W czym pomogą nam e-recepty?

  • Pacjenci nie będą już mieli szansy na zgubienie lub przypadkowe zniszczenie wystawionej im recepty.
  • Nie będzie już problemu z nieczytelnie wypisanymi receptami lub np. brakiem pieczątki lekarza.
  • Jeśli lekarz przepisze kilka leków, pacjent będzie mógł bez problemu wykupić część w jednej aptece, a pozostałe w innej (np. gdy w jednej nie będzie wszystkich potrzebnych leków).
  • Każdy będzie mógł sprawdzić historię wystawianych e-recept za pomocą własnego konta na serwisie internetowym.
  • W systemie będzie także informacja, czy recepta została zrealizowana, co może być pomocne w monitorowaniu terapii pacjentów przewlekle chorych (za ich zgodą) — jeśli pacjent nie wykupuje leków, będzie możliwość wysłania mu przypomnienia, że skuteczność terapii zależy od ich przyjmowania.
  • Pacjenci będą mogli upoważnić bliskie osoby do dostępu do własnej historii recept. Takie rozwiązanie przygotowano przede wszystkim z myślą o seniorach — dzięki temu dzieci lub wnuki będą mogły sprawdzić, czy starsza osoba wykupiła leki, a w razie potrzeby także receptę zrealizować.

Zobacz także

TO CIĘ MOŻE ZAINTERESOWAĆ:

źródło: PAP/Ministerstwo Zdrowia

___

zdrowie.radiozet.pl/π