E-recepty będą dostępne przez internet! Jakie zmiany czekają pacjentów?

Monika Piorun
20.02.2018 17:27
E-recepty będą dostępne przez internet! Jakie zmiany czekają pacjentów?
fot. Wen Hui Wang/East News

Rząd przyjął projekt ustawy, który zakłada, że tradycyjne druczki w gabinetach lekarskich znikną pod koniec przyszłego roku. Niektórzy lekarze obawiają się jednak, że będą mieć problemy z wdrażaniem nowego systemu.

Jak działa e-recepta?

Ministerstwo Zdrowia ponaglało rząd, żeby przyjąć przepisy dotyczące e-recepty. Dzięki niej pacjent otrzyma w gabinecie wydrukowany kod dostępu z numerem PESEL, co pozwoli na odbiór leków w aptece. Będzie też możliwość otrzymania elektronicznego zwolnienia lekarskiego za pomocą poczty elektronicznej lub wiadomości sms. Pacjenci będą mogli je też przedłużać bez konieczności kolejnej wizyty u lekarza. Nowe przepisy mają sprzyjać rozwojowi telemedycyny w Polsce.

Zobacz także

Czy polska telemedycyna okaże się skuteczna?

Niestety nie wszyscy specjaliści są zadowoleni z takiego rozwiązania. Tłumaczą, że pomysł nie był skonsultowany z samymi medykami. Według nich informatyzacja prowadzona jest w błyskawicznym tempie i nie przewidziano w niej, że w niektórych przychodniach nie ma szybkiego internetu, a nawet komputerów. Maciej Hamankiewicz prezes Naczelnej Izby Lekarskiej przewiduje też, że system może się zawieszać. 

- Jeżeli pacjent nie otrzyma recepty, to nie będzie się mógł leczyć - tłumaczy Maciej Hamankiewicz. Taka sytuacja może doprowadzić do wielu nieprzewidzianych komplikacji.

Poza tym trudności z nauką nowych programów mogą mieć lekarze w wieku emerytalnym, których jest około 30 procent.

Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Maciej Hamankiewicz w liście do ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego ocenił, że sposób prowadzenia prac legislacyjnych budzi poważne zastrzeżenia samorządu lekarskiego i nie przyczynia się do transparentności procesu wdrażania nowego prawa.

Ekspert ds. ochrony zdrowia dr Adam Kozierkiewicz uważa natomiast, że pacjenci nie mają powodu do obaw, ponieważ lekarz zawsze bierze odpowiedzialność za wydanie recepty. Obecnie ich wystawienie "może się odbywać zaocznie":

Pacjent zgłasza, że kończą mu się recepty; lekarz, który go prowadzi - co jest głównym założeniem - wystawia tę receptę i pacjent odbiera ją w rejestracji.

Jeśli lekarz czuje, że może odpowiedzialnie przepisać receptę bez dotykania pacjenta, to uważam, że może to zrobić.

Zobacz także

Zagłosuj

Czy popierasz zaproponowane przez rząd zmiany dotyczące dostępu do elektronicznych recept dla pacjentów?

Liczba głosów:

Zobacz także

Elektroniczna dokumentacja medyczna

Nowe przepisy przewidują zmiany w sposobie podpisywania elektronicznej dokumentacji medycznej (EDM).

Chodzi o możliwość wykorzystania sposobu potwierdzania pochodzenia oraz integralności danych, dostępnego w systemie teleinformatycznym udostępnionym bezpłatnie przez ZUS. Narzędzie to będzie dodatkowym sposobem podpisywania – obok obecnie przewidzianego podpisu kwalifikowanego oraz profilu zaufanego ePUAP.

Zmienią się także przepisy regulujące kwestie związane z wystawianiem, realizacją i kontrolą recept (w tym wystawianych w postaci elektronicznej) oraz dotyczące sprawozdawczości aptek przekazywanej Narodowemu Funduszowi Zdrowia.

Projekt nowelizacji ustawy zakłada modyfikację niektórych przepisów dotyczących wystawiania zapotrzebowań na produkty lecznicze, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyroby medyczne przez podmioty wykonujące działalność leczniczą. Chodzi m.in. o "uszczelnienie" obrotu tymi produktami.

Nowe przepisy mają wejść w życie po 7 dniach od daty ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Do pilotażowego programu realizacji e-recept Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia zakwalifikowało pacjentów z dwóch miast: Siedlec i Skierniewic. Mieszkańcy tych miejscowości jako pierwsi będą testować wdrażanie nowego systemu.

Zobacz także

źródło: Radio ZET/PAP/Ministerstwo Zdrowia

________

zdrowie.radiozet.pl/π