Czy lekarze poradzą sobie z wystawianiem e-recept? Ruszają szkolenia

Monika Piorun
05.06.2018 13:31
E-recepta, szkolenia dla lekarzy
fot. Arkadiusz Ziolek/East News

Ministerstwo Zdrowia ogłosiło, że niebawem rozpocznie rekrutację do szkoleń dotyczących obsługi systemu e-Recepta. Kursy przeprowadzane na terenie całego kraju mają potrwać aż do 2021 roku. Z elektronicznych recept w ramach pilotażu programu mogą już korzystać mieszkańcy Siedlec i Skierniewic.

Lekarze nauczą się, jak poprawnie wystawiać elektroniczne recepty

– Szkolenia dotyczące obsługi systemu e-Recepta są adresowane do trzech grup: podmiotów leczniczych, czyli szpitali i zakładów Podstawowej Opieki Zdrowotnej, ich organów założycielskich oraz informatyków z podmiotów leczniczych – wyjaśnia Wojciech Górnik, kierownik projektu z Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia. Specjalne zespoły szkoleniowe będą prowadziły kursy aż do 2021 roku na terenie całego kraju.

Użytkownicy systemu będą mogli skorzystać ze wsparcia technicznego i zgłaszać wszelkie ewentualne trudności związane ze wdrażaniem nowego programu. Wcześniej wielu lekarzy miało obawy, czy uda się im poradzić z obsługą systemu. Szkolenia przeprowadzane w całej Polsce przez najbliższe 3 lata mają pomóc im wyjaśnić wszelkie wątpliwości.

Pierwszą e-receptę wystawił w Siedlcach minister zdrowia Łukasz Szumowski (skorzystał z niej prezydent Siedlec Wojciech Kudelski). Zarówno w tym mieście, jak i w Skierniewicach od połowy lutego 2018 roku odbywał się pilotaż e-recepty

Jak działa e-recepta? 5 kroków do obsługi systemu

Elektroniczna recepta wystawiona przez lekarza będzie zapisana w systemie e-Recepta. Do skorzystania z niej wystarczy wykonanie 5 podstawowych kroków:

  1. Pacjent otrzyma na swojego maila plik z kodem kreskowym lub SMS z kodem składającym się z czterech cyfr. Jeżeli nie będzie chciał skorzystać z tych dwóch możliwości, to będzie mógł poprosić lekarza o wydruk informacyjny, na którym będzie się znajdował m.in. kod kreskowy.
  2. Aby zrealizować e-receptę, uda się do apteki. Tam przedstawi farmaceucie kod kreskowy (w telefonie lub na wydruku) albo kod, który otrzymał SMS-em.
  3. Aptekarz sczyta kod kreskowy i w systemie elektronicznym e-Recepta pojawi się wypisana dla pacjenta recepta.
  4. Po wydaniu leków e-recepta zostanie oznaczona jako zrealizowana.
  5. Jeżeli lekarz przepisze kilka leków, będzie można wykupić je w kilku aptekach bez konieczności robienia odpisów recepty.
Zrzut ekranu 2018-06-05 o 12.43.40
fot. Ministerstwo Zdrowia/twitter.com

Od 1 stycznia 2020 r. elektroniczne recepty mają być już wystawiane w każdym gabinecie medycznym. Pacjenci będą mogli sprawdzić historię wystawionych e-recept na swoim koncie w serwisie internetowym. Będzie tam także informacja, czy recepta została zrealizowana.

Pacjenci będą również mogli upoważnić bliskich do dostępu do historii recept. Takie rozwiązanie przygotowano przede wszystkim z myślą o seniorach – dzięki temu dzieci lub wnuki będą mogły sprawdzić, czy starsza osoba wykupiła leki, a w razie potrzeby także zrealizować receptę.

Zagłosuj

Czy Twoim zdaniem e-recepty ułatwią życie pacjentom?

Liczba głosów:

TO CIĘ ZAINTERESUJE:

źródło: PAP/Ministerstwo Zdrowia

_______

zdrowie.radiozet.pl/π