E-papierosy będą dostępne tylko na receptę? Pomogą walczyć z nałogiem

Monika Piorun
07.02.2018 19:25
E-papierosy będą dostępne tylko na receptę? Pomogą walczyć z nałogiem
fot. GARO/PHANIE/East News

Elektroniczne papierosy trafią do aptek? Na razie największe szanse mają na to Brytyjczycy. Resort zdrowia chce, by lekarze mogli je przepisywać pacjentom uzależnionym od nikotyny.

Mimo że najnowsze wyniki badań naukowych wskazują, że e-papierosy są rakotwórcze, a wydobywająca się z nich para uszkadza DNA, to jednak według ekspertów z Public Health England (odpowiednika naszego Ministerstwa Zdrowia) i tak ich wpływ na nasze zdrowie jest o 95 procent mniej negatywny niż w przypadku tradycyjnych papierosów.

Zobacz także

E-palenie kontra niepalenie

Szacuje się, że co roku aż 20 tys. Brytyjczykom udaje się całkowicie rzucić palenie dzięki e-papierosom. Pomagają one palaczom czasowo uporać się ze wzmożoną chęcią palenia. Dla uzależnionych od nikotyny istotne jest również to, że pozwalają uniknąć kontaktu z kilkoma tysiącami substancji smolistych (z których co najmniej 70 uznaje się za rakotwórcze) obecnych w tradycyjnej wersji papierosów.

Brytyjski resort zdrowia chce, by lekarze zaczęli rekomendować e-papierosy jako skuteczny sposób na pokonanie nałogu nikotynowego. Eksperci uważają, że nawet w szpitalach powinno tworzyć się specjalne strefy umożliwiające e-palaczom korzystanie z elektronicznych wersji papierosów. Podobne rozwiązania mogliby wykorzystywać też pracodawcy. E-palarnie miałyby paradoksalnie zachęcać pracowników do rzucenia palenia. Producenci elektronicznych papierosów mieliby zaś utrzymać możliwość sprzedawania oferowanych przez nich gadżetów w aptekach.

Zobacz także

Zanim powiesz (ni)e-papierosom...

John Newton z Public Health England komentując dla stacji BBC pomysł wprowadzenia recept na e-papierosy, przyznał, że prawie połowa osób uzależnionych od nikotyny nigdy nie sięgnęła po e-papierosy głównie ze względu na to, że uznaje je za tak samo (lub tylko trochę mniej) szkodliwe niż zwykłe papierosy. Badania potwierdzają jednak, że elektroniczna wersja papierosów może mieć dużo mniej destrukcyjny wpływ na zdrowie — również w przypadku biernych palaczy wdychających wydobywające się z nich opary. 

Choć dla zdrowia i tak najlepsze jest niepalenie, to jednak e-palenie ma na palaczy mniej destrukcyjny wpływ niż tradycyjne papierosy. 

Zagłosuj

Czy Twoim zdaniem e-papierosy powinny być dostępne w aptekach na receptę?

Liczba głosów:

Zobacz także

Czy jesteś uzależniony od palenia papierosów? Test online

Rozwiąż quiz

Czy jesteś uzależniony od palenia papierosów?

Jeśli od lat palimy papierosy, to powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, że albo sami pokonany nałóg, albo to on pokona nas. Motywacji do walki z uzależnieniem od nikotyny mogą dodać nam ludzie, którym udało się rzucić palenie. Sprawdź, kto na dobre rozstał się z papierosami!  

Zobacz także

________

zdrowie.radiozet.pl/BBC/π