Zamknij

Wybuch e-papierosa zabił 38-latka. Pierwszy przypadek śmiertelny

Monika Piorun
22.05.2018 19:14
Wybuch e-papierosa zabił 38-latka. Pierwszy przypadek śmiertelny
fot. Shutterstock

Tallmadge D'Elia, 38-letni producent telewizyjny z Florydy, zmarł podczas pożaru na początku maja. Dopiero teraz sekcja zwłok potwierdziła, że zabiła go eksplozja... e-papierosa, którego palił! Choć co roku tylko w USA zdarza się około 200 wypadków wśród użytkowników elektronicznych papierosów, to dotąd nigdy nie było z ich powodu ofiar śmiertelnych.

Palenie zabija i to dosłownie. Nawet jeśli przestawimy się na elektroniczne papierosy, nie mamy gwarancji, że nagle nie wybuchną i nie staną się dla nas śmiertelnym zagrożeniem – nie tylko z powodu raka płuc. Dowodzi tego przypadek 38-latka, który wstrząsnął Stanami Zjednoczonymi.

Początkowo wszystko wskazywało na to, że do jego przedwczesnej śmierci doprowadził pożar, który wybuchł w jego domu w St. Petersburg na Florydzie. Strażacy obecni jako pierwsi na miejscu zdarzenia potwierdzili, że znaleźli zwłoki mężczyzny, którego około 80 proc. ciała uległo poparzeniu. Ekipę ratunkową zastanowiło jednak, dlaczego pomieszczenie, w którym znaleziono ofiarę, nie było zbyt mocno zadymione. Pożar nie wydawał się zaś tak wielki, by mógł doprowadzić do śmierci dorosłego mężczyzny i spowodować aż tak wielką skalę obrażeń.

E-papieros eksplodował w ustach mężczyzny

Dopiero dalsze badania wykazały, że czaszkę Tallmadge'a D'Eli, 38-letniego producenta telewizyjnego, przeszył odłamek e-papierosa. Specjalistom udało się ustalić, że mężczyzna przed śmiercią zapalił elektroniczny gadżet marki Smok-E Mountain, który wyprodukowano na Filipinach. Wersja, której używał, była zmodyfikowana, co pozwalało na to, by regulować napięcie elektryczne nieco inaczej niż w podobnych modelach.

Według ujawnionego przez amerykańskie władze raportu sporządzonego po sekcji zwłok Tallmadge'a uśmierciła eksplozja baterii e-papierosa. Urządzenie wybuchło w momencie, w którym mężczyzna miał je w ustach, a odłamki przeszyły niczym pocisk jego czaszkę. Pożar, który nastąpił w wyniku wystrzału, doprowadził do rozległych poparzeń jego ciała. Strażacy uważają, że gdyby czujniki dymu nie spowodowały włączenia się alarmu, prawdopodobnie zwłoki producenta znalezione zostałyby dużo później. 

* (Chcesz oglądać filmik z polskimi napisami? Pamiętaj, żeby ustawić opcję tłumaczenia w ustawieniach!)

E-papierosy – mieszanka... wybuchowa?

Mimo że w samych Stanach Zjednoczonych tylko pomiędzy 2009 a 2016 rokiem doszło do niemal 200 wypadków, do których przyczyniło się używanie elektronicznych papierosów, to jednak wśród ich użytkowników Tallmadge D'Elia jest pierwszą ofiarą śmiertelną z powodu wybuchu tego gadżetu.

W 2017 roku Amerykańska Straż Pożarna opublikowała raport, z którego wynika, że w latach 2009-2016 podczas 195 wypadków dotyczących e-papierosów:

  • 133 osoby doznały obrażeń ciała (w tym 38 ciężkich uszkodzeń),
  • 61 razy e-papieros eksplodował w kieszeni palacza,
  • 60 razy do wybuchu doszło w trakcie palenia,
  • sam proces ładowania baterii e-papierosów spowodował aż 48 wypadków.

TO CIĘ ZAINTERESUJE:

Czy jesteś uzależniony od palenia papierosów? TEST online

Rozwiąż quiz

Czy jesteś uzależniony od palenia papierosów?

cigarette-1533104_1920
fot.
fot. Comfreak, pixaby.com, CC0 Public Domain

Ile czasu odkąd się budzisz upływa do momentu, w którym masz chęć zapalenia papierosa?

_____

zdrowie.radiozet.pl/π