Dziś pełnia! Przed północą spójrz w niebo i sprawdź, co Ci może dolegać

Monika Piorun
10.05.2017 19:37
Dziś pełnia! Przed północą spójrz w niebo i sprawdź, co Ci może dolegać
fot. instagram.com/flowermoonjewlery

"Człowiek jest jak księżyc. Ma swoją drugą stronę, której nie pokazuje nikomu" - twierdził Mark Twain. Raz na miesiąc - podczas pełni - nasz organizm zachowuje się nieco inaczej niż zwykle, stajemy się rozdrażnieni, nie możemy zasnąć a podejmowane przez nas decyzje są mniej racjonalne niż zwykle. 

10 maja, nieco ponad kwadrans przed północą (dokładnie o godzi. 23:43) Srebrny Glob ukaże się nam w pełnej okazałości. Indianie z Ameryki Północnej zwykli nazywać tę majową pełnię kwiatową, zajęczą lub mleczną - z powodu gwałtownie budzącej się do życia przyrody. 

Pogoda w tym roku sprawiła nam chłodną niespodziankę, ale jak tłumaczą specjaliści - takie anomalie są normalne o tej porze roku, nawet jeśli weźmiemy pod uwagę zmiany klimatyczne. Choć wielu ludzi bagatelizuje wpływ księżyca na nasz organizm, wiążąc działanie wszelkich ciał niebieskich z astrologią lub wiarą w działanie sił demonicznych przemieniających nas w wilkołaki, to jednak naukowcom udało się już potwierdzić, że nasz satelita ma sporą moc - zwłaszcza na nasze hormony.

Zobacz także

Głodni, niewyspani i rozdrażnieni z powodu pełni

Christian Cajochen ze Szpitala Psychiatrycznego w Bazylei jest uważany za pioniera badań dotyczących wpływu poszczególnych faz księżyca na nasz organizm. Razem ze swoim zespołem naukowym udało się mu udowodnić, że podczas pełni dochodzi do zaburzeń poziomu melatoniny, przez co trudniej nam zasnąć, skraca się faza REM i wcześniej się budzimy - na dodatek dużo mniej wypoczęci niż zwykle.

Hormonalne zmiany zachodzące w czasie pełni doprowadzają do blokowania syntezy serotoniny (zwanej hormonem szczęścia), zwiększa się temperatura naszego ciała i wzrasta ciśnienie krwi. Nasze naczynia krwionośne zaczynają funkcjonować inaczej niż zwykle, przez co operacje wykonywane podczas pełni są obarczone wyższym ryzykiem krwotoków. Kobiety w ciąży częściej tego dnia rodzą dzieci, ponieważ macica staje się lepiej ukrwiona.

Ciemna strona mocy

Zrzut ekranu 2017-05-09 o 21.25.05
fot. instagram.com/nieodmienny

Zaburzenia hormonalne mogą też sprawiać, że zaczynamy mieć lepszy apetyt i trudniej nam zaspokoić głód. Jak wiadomo - "Jak Polak głodny, to zły". To dobrze nam znane powiedzenie sprawdza się także podczas pełni, ale można je zastosować nie tylko do obywateli naszego kraju. W brytyjskim Brighton od lat zwiększa się ilość policyjnych patroli w tym szczególnym dniu, ponieważ dochodzi wtedy do zwiększenia agresywnych zachowań wśród ludzi. Potwierdzają to statystyki kradzieży i brutalnych napaści, które są wyższe niż w inne dni.

Zobacz także

Okazuje się, że wpływ pełni księżyca można zauważyć także analizując zachowania inwestorów na giełdzie. Badacze z Uniwersytetu Michigan zgromadzili dane dotyczące wskaźników Dow Jones z ostatnich 100 lat funkcjonowania nowojorskiej giełdy papierów wartościowych oraz 24 innych giełd na świecie (z ostatnich 30 lat). Naukowcom udało się udowodnić, że w dniach, w których przypadała pełnia, decyzje graczy giełdowych były wyraźnie mniej racjonalne w porównaniu do pozostałych dni w miesiącu. Średni wzrost kursów był wtedy niemal dwukrotnie niższy.

Zobacz także

10 maja o godz. 23.43 nastąpi pełnia Kwiatowego Księżyca - tak nazywali ją Indianie - rdzenni mieszkańcy Ameryki Północnej, w której dawne nazwy poszczególnych faz Srebrnego Globu przetrwały do dziś.

Zagłosuj

Czy podczas pełni masz problemy ze snem?

Liczba głosów:

______

zdrowie.radiozet.pl/π