Nie przegapcie truskawkowej pełni księżyca!

Monika Piorun
20.06.2016 11:08
Nie przegapcie truskawkowej pełni księżyca!
fot. Dziś pełnia truskawkowego księżyca

20 czerwca o 13.02 w naszej strefie klimatycznej na niebie wzejdzie tzw. Truskawkowy Księżyc, który najlepiej widoczny będzie dopiero wieczorem. Dzisiejszej pełni będzie towarzyszyć przesilenie wyznaczające początek astronomicznego lata.

Choć brak nam dostatecznych dowodów naukowych, że Srebrny Glob ma bezpośredni wpływ na nasze życie, to jednak kiedy go przybywa, porodówki pękają w szwach, a na ulicach częściej dochodzi do zamieszek i aktów przemocy.

Jak księżyc wpływa na nasz organizm, tego do końca nie wiadomo, choć wiemy, że podczas pełni podnosi się poziom serotoniny, czyli hormonu szczęścia. Wcale nie jesteśmy jednak wtedy bardziej zadowoleni, wręcz przeciwnie - stajemy się rozkojarzeni i trudniej nam opanować nadmiar emocji.

Częściej dochodzi do samobójstw, a przeprowadzone w tym czasie operacje chirurgiczne obarczone są wyższym ryzykiem krwotoku. Kobietom łatwiej zajść w ciążę, a nasze inwestycje na giełdzie, jak udowodnili naukowcy z Uniwersytetu Michigan, są obarczone wyższym ryzykiem błędu.

Początek lata i sezon na truskawki

fot.recipeshubs.com

W ostatnich dniach o zmierzchu w wielu miejscach w Polsce na niebie można zauważyć obłoki srebrzyste. Dziś towarzyszyć im będzie niezwykła wyjątkowa, Truskawkowa Pełnia.

Nie łudźcie się jednak, że księżyc przyjmie kształt tego owocu (który notabene jest tak naprawdę poziomką), nie zmieni też swego koloru, ani nie będzie bardziej różowy.

Specyficzna nazwa dzisiejszego zjawiska została nadana przez Indian z Ameryki Północnej, którzy wyznaczali w ten sposób idealny czas na zbiory truskawek. W Europie częściej przypisywano jej miano Różanej Pełni, podczas której pąki kwiatów intensywniej się rozwijały.

Księżyc i ataki podagry

Słowaccy naukowcy z Instytutu Badań nad Chorobami Reumatycznymi w Bratysławie opublikowali wyniki badań wskazujących na związek pomiędzy atakami podagry (dny moczanowej) a cyklem poszczególnych faz księżyca.

Okazuje się, że nasz satelita może oddziaływać na kryształki soli kwasu moczanowego zwanych purynami, które w normalnych warunkach są usuwane z organizmu za pośrednictwem nerek wraz z moczem.

Kiedy zaczyna ich być zbyt dużo, przedostają się do krwiobiegu i zaczynają odkładać się w stawach. W czasie nowiu i pełni dochodzi do rozregulowania poziomu melatoniny w organizmie, co może mieć wpływ na nasilenie się tego zjawiska.

Zauważacie zmiany w swoim samopoczuciu podczas pełni?

______

Redakcja Zdrowo Bardzo/π