Pierwsza dama o macierzyństwie: "To miłość i odpowiedzialność"

Monika Piorun
26.05.2017 17:53
Pierwsza dama o macierzyństwie: "To miłość i odpowiedzialność"
fot. PAP/Bartłomiej Zborowski

26 maja Agata Kornhauser-Duda uczestniczyła w spotkaniu w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie, gdzie podzieliła się refleksjami na temat macierzyństwa.

Pierwsza dama złożyła wizytę w Klinice Ginekologii i Położnictwa, gdzie po wakacjach będą przyjmowane pierwsze pacjentki. Składając wszystkim mamom życzenia z okazji przypadającego dziś święta opowiedziała o tym, co według niej oznacza macierzyństwo:

Z własnego doświadczenia wiem, jak to jest martwić się, kiedy dziecko choruje, cieszyć się, kiedy stawia pierwsze kroki, wzruszać, kiedy powie słowo "mama", a także tęsknić i czekać, kiedy wyjeżdża na wycieczkę, wreszcie obserwować, jak rośnie, usamodzielnia się i zaczyna dokonywać własnych życiowych wyborów.

Prezydentowa jest mamą dorosłej córki Kingi i doskonale zdaje sobie sprawę z tego, z jak wieloma obowiązkami trzeba sobie poradzić podczas wychowywania dzieci.

- Od pierwszych chwil życia naszych dzieci otaczamy je bezwarunkową akceptacją, miłością i ciepłem. Ale dobrze też wiemy, że macierzyństwo to wyzwanie, poświęcenie i ogromna odpowiedzialność.

Dzieci są naszym największym skarbem. To wielkie zadanie, dla nas matek, by wychować dzieci na dobrych i szczęśliwych ludzi - mówiła prezydentowa.

Czas to najlepszy prezent dla mam

Małżonka prezydenta życzyła wszystkim mamom, "by były dumne ze swoich dzieci, aby dzieci wnosiły do ich życia wiele radości i satysfakcji":

Życzę też, abyście znalazły chwilę czasu dla siebie w codziennych obowiązkach i, co najważniejsze, byście zawsze czuły się kochane przez swoje dzieci. 

Dziękując naszym mamom za trud wychowania i miłość, pamiętajmy, by otaczać je opieką, troską; a przede wszystkim by poświęcać im jak najwięcej czasu, bo w zabieganym życiu czas to najlepszy prezent, jaki mamom można ofiarować.

Podobne słowa para prezydencka skierowała do Polek w specjalnym liście z okazji przypadającego dziś święta.

Zobacz także

List pary prezydenckiej z okazji Dnia Matki

Zrzut ekranu 2017-05-26 o 17.17.34 1

Szanowne Panie, Drogie Mamy!

 

Z okazji dzisiejszego święta składamy Paniom serdeczne gratulacje i najlepsze życzenia. Dziękujemy za wspaniały codzienny wysiłek, który podejmują Panie dla swoich dzieci. Dziękujemy za troskę o ich zdrowie, edukację i dobre wychowanie.

Znając z własnego doświadczenia trud rodzicielski, życzymy Paniom wielu sił, cierpliwości, spokoju i pogody ducha na każdy dzień. Dzieci to wielka radość, ale i wielka odpowiedzialność. Wielkie szczęście, ale i wielkie zadanie. Wielkie wyrzeczenia, ale i wielka satysfakcja. Właściwie wszystko, co związane z dziećmi, wydaje się wielkie – nawet kiedy one same są jeszcze małe.

Ale też oboje wiemy, jak szybko dzieci dorastają. Dlatego życzymy Paniom, by te już dorosłe dzieci były dla Pań prawdziwą pociechą i powodem do dumy. Niech odwdzięczają się swoim matkom troskliwością i opieką, a przede wszystkim częstymi spotkaniami i rozmowami. Bo przecież poświęcanie innym swojego czasu i uwagi to najpiękniejszy prezent, jaki możemy dawać sobie nawzajem w naszych rodzinach, zwłaszcza w obecnych czasach, gdy żyjemy w pośpiechu i jesteśmy tak bardzo zapracowani. 

W Dniu Matki chcemy też wyrazić wdzięczność za ten bezcenny skarb, jakim dla naszej Ojczyzny są nowe pokolenia Polaków. To dzięki nim nasz naród może trwać. Dlatego Rzeczpospolita otacza rodzinę, macierzyństwo i rodzicielstwo szczególną ochroną i opieką. Mamy nadzieję, że obecny rozwój polityki rodzinnej będzie dla Pań dużym wsparciem w wychowywaniu i kształceniu dzieci.

Zobacz także

Zrzut ekranu 2017-05-26 o 17.57.18

___

zdrowie.radiozet.pl/PAP/π