Zamknij

Polska jest kobietą: co ją boli? Znane Polki z ważnym przesłaniem na Dzień Kobiet

07.03.2018 12:45

Jeśli Polska jest kobietą, to co ma do powiedzenia? Co ją cieszy, a co złości? Jakie ma problemy? Katarzyna Bosacka i Magda Gessler opowiadają o tym, co według nich najbardziej trapi Polki.

Polska jest kobietą: co ją boli? Znane Polki z ważnym przesłaniem na Dzień Kobiet
fot. Instagram.com/Facebook.com

Polska jest kobietą nie tylko w przenośni i ze względu na gramatykę. Wskazują na to także statystyki. Płeć piękna stanowi ok. 51,6 proc. mieszkańców naszego kraju. Na 100 Polaków przypada zaś aż 107 Polek. Na dodatek żyją średnio o 9 lat dłużej niż mężczyźni. Liczby mówią więc same za siebie. Niestety mimo przewagi liczebnej nadal kobiety zarabiają tylko ok. 80 proc. tego, co panowie. Niższe pensje i „szklany sufit”, przez który trudno przebić się do stanowisk kierowniczych, to jednak niejedyny problem, z jakim muszą się zmagać. Co jeszcze je boli?

Zobacz także

Jakie problemy mają Polki?

O to, jak się żyje współczesnym kobietom w Polsce, postanowił zapytać Robert Biedroń, który z okazji zbliżającego się Dnia Kobiet ogłosił za pośrednictwem mediów społecznościowych, że oddaje swój profil do dyspozycji znanych Polek — m.in. Katarzyny Bosackiej, Magdy Gessler, Henryki Bochniarz, Kingi Rusin i Agaty Młynarskiej.

Polska jest kobietą, dlatego warto usłyszeć, co mają do powiedzenia panie, które żyją w naszym kraju. Jakie mają problemy? Co je cieszy? Na co są wściekłe i czy są szczęśliwe — pyta Robert Biedroń, który zachęca wszystkich mężczyzn do tego, by przy okazji święta Kobiet, uważnie wsłuchali się w to, co trapi Polki.

Zrzut ekranu 2018-03-07 o 12.49.32
fot.

Standardy okołoporodowe i prawo do aborcji

Jako pierwsza głos w tej sprawie zabrała Katarzyna Bosacka. Matka czwórki dzieci i prowadząca popularne programy dotyczące zdrowego stylu życia poruszyła m.in. kwestię standardów opieki okołoporodowej oraz ustawy antyaborcyjnej

Polska jest kobietą, ale my — Polki, żyjemy w bardzo trudnych czasach. Zabierane są nam nasze przywileje, chociażby standardy okołoporodowe. Ustawa antyaborcyjna ma być zaostrzona, chociaż mamy jedną z najbardziej restrykcyjnych ustaw antyaborcyjnych w Europie. I to mówię ja: Polka, katoliczka, która ma wszystkie dzieci w domu (czyli czwórkę) i jest przeciwniczką aborcji. Ale ta ustawa nie powinna być zaostrzana — przekonuje Katarzyna Bosacka.

W dodatku kobiety zagania się do kuchni i mówi, że mamy nie pracować, tylko wychowywać i rodzić, rodzić dzieci jak króliki. No i nie ma pieniędzy na programy antyprzemocowe w stosunku do kobiet i do dzieci. O to dzisiaj, my Polki, musimy wszystkie razem ramię w ramię walczyć. W dodatku kobiety, które są w rządzie oraz pierwsza dama albo milczą, albo uważają, że nie ma żadnego problemu. A problem jest i narasta — twierdzi Bosacka.

Zobacz także

Czy „Polską rządzą kobiety”?

Magda Gessler uważa natomiast, że Polską tak naprawdę rządzą kobiety i to one są bardziej dzielne niż mężczyźni. Ich siła wynika nie tylko z zawiłości historycznych, które zmuszały panie do radzenia sobie z trudną rzeczywistością. Sporo zawdzięczają też genom. 

Zdaniem Magdy Gessler cechy odziedziczone po przodkach mogły wpłynąć m.in. na słynną urodę Polek cenioną na całym świecie. Koleje losu sprawiły natomiast, że to właśnie kobiety musiały wypełnić funkcję, którą wedle tradycji powinni wypełniać mężczyźni.

To my, kobiety, zapewniamy poczucie bezpieczeństwa naszym dzieciom, naszym mężom, naszemu narodowi — przekonuje Magda Gessler.

Zgadzacie się z tym?

 

Na razie o tym, co trapi Polki, odpowiedziały Katarzyna Bosacka i Magda Gessler. Wkrótce, z okazji zbliżającego się Dnia Kobiet, mają dołączyć do nich: Henryka Bochniarz, Agata Młynarska i Kinga Rusin.

_____

zdrowie.radiozet.pl/π