Chcesz zostać Matką Polką? Bezpłatne badania z okazji Dnia Kobiet!

Monika Piorun
08.03.2017 16:44
Chcesz zostać Matką Polką? Bezpłatne badania z okazji Dnia Kobiet!
fot. "Płodna Polka" - bezpłatne badania na Dzień Kobiet

8 marca, w Dzień Kobiet startuje kampania "Płodna Polka". Do końca marca kobiety będą mogły skorzystać z bezpłatnych badań diagnostycznych, które mogą pomóc im określić, jakie mają szanse na zajście w ciążę.

Choć problem bezpłodności w Polsce z roku na rok narasta, to jednak aż 8 na 10 młodych Polek, które nie maja jeszcze dzieci, nigdy nie próbowało sprawdzić za pomocą specjalistycznych badań, czy są zdolne do rodzenia potomstwa. Z badań SW Research wynika, że co piąta para w naszym kraju próbuje walczyć z niepłodnością. W 45 proc. przypadków zaburzenia płodności dotyczą kobiet.

Z tego powodu począwszy od Dnia Kobiet aż do końca marca wszystkie panie, które chciałyby sprawdzić, czy mogą mieć dzieci, mają okazję do skorzystania z bezpłatnych nadań USG, oznaczenia 5 hormonów (prolaktyny, LH, FSH, estradiolu i TSH) oraz konsultacji ginekologicznej ze specjalistą ds. leczenia niepłodności.

(Bez)płodne Polki

Wiele kobiet nie zdaje sobie nawet sprawy, że mogą mieć w przyszłości problemy z zajściem w ciążę, bowiem nie wykonują badań kontrolnych w kierunku oceny swojej płodności. Często nie są świadome istnienia schorzeń i zaburzeń hormonalnych, które mogą pokrzyżować plany o macierzyństwie nawet bardzo młodym kobietom.

Zobacz także

Polki coraz później decydują się na dziecko, a czas nie sprzyja kobiecej płodności. Z wiekiem zmniejsza się bowiem liczba i jakość komórek jajowych. Szczyt zdolności rozrodczych kobiety przypada mniej więcej w okolicy 25. roku życia, natomiast w kolejnych latach płodność obniża się, a po 35. roku życia gwałtownie już spada - mówi dr Olaf Lindert, ginekolog, specjalista ds. leczenia niepłodności z Kliniki Bocian, ekspert medyczny kampanii „Płodna Polka”.

Lekarz wykonujący USG oceni również strukturę jajników, jajowodów i macicy oraz grubość endometrium (błony śluzowej macicy). Badanie pozwoli również wykryć ewentualne wady anatomiczne i nieprawidłowe zmiany w obrębie kobiecych narządów rodnych. Wszystkie wyniki badań będą konsultowane z lekarzem specjalistą ds. leczenia niepłodności.

Warto, by kobiety, które chcą w przyszłości zostać mamami profilaktycznie wykonywały podstawowe badania ginekologiczne z USG, jak również sprawdzały swoją gospodarkę hormonalną. Badaniom powinny poddać się zwłaszcza panie, które mają nieregularne i bolesne cykle menstruacyjne, a także Polki po 30 roku życia, które jeszcze nie rodziły i koniecznie te, które mimo długich starań nie mogą zajść w ciążę. Odpowiednio wcześnie wykryte zaburzenia, pozwalają niejednokrotnie podjąć działania, które uchronią kobietę przed niepłodnością - przekonuje dr Lindert.

Gdzie wykonać bezpłatne badania w ramach kampanii "Płodna Polka"?

Od 8 marca do końca miesiąca w Klinice Leczenia Niepłodności w Katowicach (ul. Dąbrówki 13) będą przeprowadzane bezpłatne badania płodności kobiet. Panie, które chcą skorzystać z darmowych testów, powinny zarejestrować się telefoniczne (tel. 32 70 10 460) i umówić na badania pomiędzy 2 a 5 dniem cyklu owulacyjnego (co jest niezbędne do prawidłowego oznaczenia hormonów).

W ramach bezpłatnego pakietu badań oferowanych podczas kampanii "Płodna Polka" będzie można uzyskać dostęp do:

  • badania ultrasonograficznego z AFC
  • konsultacji ginekologicznej ze specjalistą ds. leczenia niepłodności
  • oznaczenia 5 hormonów: prolaktyny, LH, FSH, estradiolu i TSH 
Zrzut ekranu 2017-03-08 o 16.36.25

______

Redakcja zdrowie.radiozet.pl/π