Ośmiorniczki dla wcześniaków. Finał szlachetniej akcji w Łodzi

Monika Piorun
19.06.2017 11:13
Ośmiorniczki dla wcześniaków. Finał szlachetniej akcji w Łodzi
fot. Facebook.com/Ośmiorniczki dla wcześniaków, Fundacja Małych Serc

Kilkadziesiąt bawełnianych ośmiorniczek, których macki przypominają pępowinę i pomagają w leczeniu wcześniaków, uszyli mieszkańcy Łodzi i turyści. Finał akcji obchodzony był w ramach Międzynarodowego Dnia Dziergania w Miejscach Publicznych.

Akcję dziergania ośmiorniczek dla noworodków zorganizowało wspólnie łódzkie Centralne Muzeum Włókiennictwa (CMWŁ) i Fundacja Małych Serc. Jej organizatorzy zachęcali mieszkańców i turystów odwiedzających skansen Łódzkiej Architektury Drewnianej do wspólnego dziergania przytulanek, które trafią do maluchów przebywających na szpitalnych oddziałach intensywnej terapii.

Ośmiorniczka jak pępowina

Zrzut ekranu 2017-06-19 o 11.00.05

Paulina Słowianek z Fundacji Małych Serc wyjaśnia, że:

Ośmiorniczka i jej macki przez swój charakterystyczny kształt przypominają pępowinę, co daje wcześniakom przebywającym w inkubatorach poczucie bezpieczeństwa. Ta niewielka, miękka przytulanka przypomina przedwcześnie urodzonemu dziecku środowisko, w którym do tej pory się znajdowało w łonie matki. Dzięki zabawie z ośmiorniczką, maluch nie wyrywa wenflonów, rurek, czy innych kabelków od aparatury, do których jest podpięty. To pomaga w leczeniu.

Małgorzata Jakiel z CMWŁ dodała, że zapoczątkowana w Danii akcja "ośmiorniczki dla wcześniaków", cieszyła się w Łodzi dużym zainteresowaniem. Na chętnych czekało kilkadziesiąt kilogramów włóczki i szydełka. Organizatorzy podpowiadali, jak prawidłowo wydziergać przytulankę.

Jak zrobić szydełkowe pacynki dla wcześniaków?

Zrzut ekranu 2017-06-19 o 11.11.52 1
fot. Fundacja Małych Serc

- Trwa to około trzech godzin i wymaga precyzji. Ośmiorniczkę robi się szydełkiem przy pomocy najprostszych ściegów, czyli półsłupków. Do jej dziergania używa się specjalnej antyalergicznej, bawełnianej włóczki, która jest bezpieczna dla noworodków. Mają specjalne wypełnienie, główka powinna mieć od 6 do 9 cm, macki po rozwinięciu do 22 cm - tłumaczy Paulina Słowianek.

W niedzielę udało się wydziergać kilkadziesiąt nowych ośmiorniczek, które trafią bezpłatnie do rodziców i wcześniaków z trzech łódzkich szpitali - Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki, szpitala im. Madurowicza oraz szpitala im. Rydygiera.

W Łodzi do tej pory przekazano blisko 2 tys. ośmiorniczek wykonanych przez wolontariuszy.

Zrzut ekranu 2017-06-19 o 11.06.50 1
fot. Facebook.com/Ośmiorniczki dla wcześniaków

Zobacz także

____

zdrowie.radiozet.pl/PAP/π