Dwie szczepionki na koronawirusa z szansą na "szybką ścieżkę" rejestracji

14.07.2020 12:05
Szczepionka na koronawirusa
fot. Shutterstock

Szczepionka na koronawirusa to wciąż najbardziej poszukiwany preparat leczniczy na świecie. Dwa preparaty mają szansę na "szybką ścieżkę" rejestracji przez FDA - donosi Reuters.

W wyścigu o tytuł "szczepionki na koronawirusa" bierze udział ponad 100 propozycji. Dwie z nich będą ubiegać się o "szybką ścieżkę" rejestracji przez amerykańską Agencję Żywności i Leków (FDA).

Preparaty wymieniane przez agencję informacyjną Reuters to BNT162b1 i BNT162b2 niemieckiej firmy biotechnologicznej BioNTech oraz amerykańskiego koncernu Pfizer. Zdaniem ekspertów, są to dwie najbardziej obiecujące propozycje spośród czterech potencjalnych szczepionek, opracowywanych w Niemczech i USA.

Testy dwóch dawek BNT162b1, przeprowadzone na 24 zdrowych ochotnikach wykazały, że po 28 dniach poziom przeciwciał był wyższy niż zwykle obserwowany u zakażonych osób.

Jeszcze w tym miesiącu mają rozpocząć się badania na dużej grupie 30 tys. ochotników. Do końca roku ma być gotowe 100 milionów dawek, a do końca przyszłego - ponad 1,2 miliarda dawek, jeśli testy kliniczne wypadną pomyślnie.

Amerykańska firma Moderna Inc, która opracowuje potencjalną szczepionkę przy użyciu podobnej technologii jak Pfizer/BioNTech, uzyskała status kandydata do "szybkiej ścieżki" rejestracji w maju.

To może cię zainteresować:

Źródło: reuters.com