Uwaga na grzyby! Już dwie osoby w tym sezonie zatruły się muchomorami!

Monika Piorun
24.07.2017 18:04
Uwaga na grzyby! Już dwie osoby w tym sezonie zatruły się muchomorami!
fot. matryoshka, pixaby.com, CC0 Public Domain

Już dwie osoby w tym roku zatruły się w tym roku muchomorami sromotnikowymi. Kobieta i 58-letni mężczyzna trafili na Oddział Toksykologii Szpitala im. F. Raszei w Poznaniu.

Choć sezon na grzyby dopiero się rozpoczyna, nie można go zaliczyć do najbardziej udanych - przynajmniej w Wielkopolsce. Nie chodzi jednak o urodzaj, ale o niebezpieczne dla zdrowia pomyłki, które zdarzają się nawet doświadczonym grzybiarzom.

Jedna z pacjentek poznańskiego Oddziału Toksykologii, która w poniedziałek opuściła szpital po kilkudniowym leczeniu zatrucia grzybami - nieprawidłowo rozpoznała, z jakim okazem ma do czynienia. Myślała, że udało jej się znaleźć zwykłą gąskę - tymczasem był to... muchomór sromotnikowy - najbardziej trujący grzyb w Polsce!

58-letni mieszkaniec Gorzowa Wielkopolskiego popełnił podobny błąd. Po leczeniu na kilku innych oddziałach ostatecznie trafił do Szpitala im. F. Raszei w Poznaniu. Trafił tam w trzeciej dobie po zatruciu, ale jego stan jest stabilny. Jak podkreślają lekarze - tylko natychmiastowa decyzja o podjęciu terapii, pozwala w takich przypadkach odwrócić działanie toksyn.

Eksperci z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej podkreślają, że w razie wątpliwości co do gatunku grzyba, który znaleźliśmy, powinniśmy się udać do najbliższego oddziału sanepidu i skorzystać z porad doświadczonych grzyboznawców. Ostatnio niemal każdego dnia do ekspertów zgłaszają się osoby, które mają wątpliwości, czy w ich koszyku z grzybami nie znalazł się jakiś trujący okaz.

W ciągu kilku ostatnich dni, podczas których wysokim temperaturom towarzyszyły intensywne opady deszczu, w lasach pojawił się prawdziwy wysyp grzybów. 

Zobacz także

Zobacz także

Zagłosuj

Jak często jadasz grzyby, które samemu zbierasz?

Liczba głosów:

Ta wiedza może uratować życie. Niektóre grzyby trujące i jadalne są niemal identyczne. Zanim wybierzesz się do lasu sprawdź czy jesteś w stanie rozpoznać wszystkie. Zrób nasz quiz i przekonaj się, jak dobrym grzybiarzem jesteś.

Rozwiąż quiz

Co to za grzyb?

źródło: Głos Wielkopolski

________

zdrowie.radiozet.pl//π