Zamknij

Druga fala koronawirusa: ponad 90% zakażeń w domu i w rodzinie

01.12.2020 10:27
Druga fala koronawirusa
fot. Shutterstock

W trakcie drugiej fali koronawirusa do ponad 90% zakażeń w Lombardii doszło w domu i podczas rodzinnych spotkań - ostrzega włoskie ministerstwo zdrowia.

W Lombardii w drugiej fali pandemii do prawie 93 procent zakażeń koronawirusem doszło w domach i podczas spotkań rodzinnych - wynika z badań naukowców z Mediolanu i Pawii.

Carlo Signorelli, wykładowca higieny i zdrowia publicznego na mediolańskim uniwersytecie San Raffaele wyjaśnił, że w trakcie badań porównano dane na temat zakażeń SARS-CoV-2 przed wprowadzeniem restrykcji w trakcie drugiej fali pandemii i po zastosowaniu ograniczeń takich jak: godzina policyjna, częściowe zamknięcie szkół, ograniczenie handlu, praca zdalna.

- Konfrontując te dane, zaobserwowaliśmy znaczące obniżenie się infekcji w miejscach pracy, w barach, restauracjach, klubach sportowych. Odsetek zakażeń w szkołach zmniejszył się z 9,8 procent do 3,4 procent. Natomiast wzrósł odsetek zakażeń w domu z 72,8 do 92,7 procent - wyjaśnił naukowiec.

Autorzy badania przekonują, że wyniki te powinny być pomocne na dalszym etapie walki z pandemią, zwłaszcza w planowaniu miejsc izolacji dla osób zakażonych.

Wyniki badań włoskich naukowców warto również wziąć sobie również do serca, planując tegoroczne święta. Zaledwie wczoraj pisaliśmy o kalkulatorze ryzyka COVID-19 w codziennych sytuacjach - Safer-Covid - przygotowanym przez amerykańską instytucję rządową National Institutes of Health (NIH). Mała impreza na 10 osób w dużym domu oceniana jest na siedem w dziesięciostopniowej skali, podczas gdy na przykład podróż samolotem dostała pięć punktów, podobnie jak wizyta u fryzjera, a zakupy w sklepie spożywczym - tylko trzy.

Więcej tutaj: Jakie jest ryzyko zarażenia się koronawirusem w święta?

Czynniki podwyższające ryzyko zarażenia się koronawirusem to m.in.:

  • wiele osób na małej przestrzeni,
  • brak możliwości zachowania dystansu społecznego,
  • głośne rozmowy/śpiewanie,
  • współdzielenie rzeczy (np. wymiana prezentami),
  • czas spotkania powyżej 2 godzin.