Dr Google radzi... Polacy wolą leczyć się przez internet niż u lekarzy

Monika Piorun
22.08.2017 15:53
Dr Google radzi... Polacy wolą leczyć się przez internet niż u lekarzy
fot. geralt, pixaby.com, CC0 Public Domain

Z badań Instytutu Monitorowania Mediów wynika, że internet stał się dla Polaków pierwszym źródłem wiedzy medycznej. Zamiast czekać w długich kolejkach do lekarzy, aż 7 na 10 chorych woli wyszukać informacji na temat swojej dolegliwości w sieci. Do specjalisty wybieramy się dopiero wtedy, kiedy sytuacja staje się poważna - czasem to zbyt późno...

Informacje dotyczące zdrowia mają dla polskich internautów spore znaczenie. Za pośrednictwem mediów społecznościowych coraz częściej dzielimy się cennymi dla wielu pacjentów opiniami dotyczącymi specjalistów, do których warto udać się po poradę.

Dostęp do opieki medycznej pozostawia w naszym kraju sporo do życzenia, dlatego staramy się korzystać z pomocy doświadczonych ekspertów, polecanych przez wielu pacjentów m.in. na Facebooku i Twitterze. Tylko w czerwcu 984 prośby o zarekomendowanie dobrego specjalisty wywołały ponad 108 tys. interakcji.

Zdrowie kropka pl

Zrzut ekranu 2017-08-22 o 14.17.07

W sieci szukamy też wiadomości dotyczących tego, co nam może dolegać a także rekomendacji użytkowników na temat suplementów diety, środków odchudzających, preparatów na przeziębienie (sezonowo) oraz odżywek dla sportowców. Zdaniem na ten temat dzielą się zarówno branżowi specjaliści, jak i zwykli użytkownicy - blogerzy, vlogerzy itp. To właśnie na ich opinii zależy nam najbardziej.

Zobacz także

O odżywkach na Instagramie i suplementach w mediach społecznościowych

Zrzut ekranu 2017-08-22 o 14.16.37

Z danych IMM wynika, że na każdą publikację, która zainteresuje odbiorców, przypada kilka tysięcy interakcji. Najbardziej interesują nas rekomendacje dotyczące wybranych suplementów diety i to one są dla nas bardziej istotne niż opinie profesjonalistów - lekarzy i ekspertów.

Jeśli chodzi o odżywki dla sportowców, to najbardziej angażującym medium jest Instagram, na którym popularni z innych serwisów internauci często prezentują efekty testowania tego typu produktów.

Wg IMM to właśnie na Instagramie w czerwcu pojawiło się 5 najbardziej angażujących publikacji z ponad 15 tys. interakcji na ten temat.

Internet uczy, bawi i... leczy?

Niestety w natłoku informacji często umyka nam fakt, że np. suplementy diety to nie leki i mimo że są dostępne w aptekach wcale nie mają takiego działania jak preparaty lecznicze.

Z badań Agencji Badań Rynku i Opinii SW Research wynika, że aż 72 proc. Polaków zażywa suplementy diety (48 proc. regularnie). Tylko 17 proc. z nas konsultuje ich zakup z lekarzem lub farmaceutą. Co 10. Polak kupuje je w internecie. W 2016 roku wartość rynku farmaceutycznego w Polsce wynosiła 3,7 mld zł. Szacuje się, ze w 2017 roku wartość ta może przekroczyć 4 mld zł.

Zobacz także

Zagłosuj

Skąd najczęściej czerpiesz wiedzę na tematy związane ze zdrowiem?

Liczba głosów:

Zobacz także

___

zdrowie.radiozet.pl/IMM/π