Dr Fauci o tegorocznych świętach: "Nie chcę być Grinchem, ale..."

30.10.2020 10:48
Święta w szpitalu
fot. Shutterstock

Nie chcę być Grinchem, który ukradnie święta, ale w tym roku nie zasiądę do stołu z rodziną - powiedział dr Anthony Fauci, główny epidemiolog USA.

Dr Anthony Fauci, doradca Białego Domu ds. chorób zakaźnych, dyrektor Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych (NIAID) od 1984 roku, był gościem panelu naukowego "Q&A" czasopisma JAMA. Zapytany o tegoroczne święta, ekspert nie miał dobrych wiadomości.

- Ludzie muszą sami podjąć decyzję, bazując na tym, co jest najlepsze dla nich i dla ich rodziny. Nie chcę być Grinchem, który ukradnie święta, ale rodzina powinna zastanowić się, jakie jest ryzyko w tej konkretnej sytuacji - powiedział dr Fauci w panelu JAMA.

Epidemiolog przypomniał, że obecnie wiele ognisk pochodzi właśnie z tych małych, rodzinnych i towarzyskich, spotkań. "Obdzwoniłem wczoraj Chicago, Nowy Jork, Nowy Orlean, Los Angeles, Seattle - robię to regularnie co kilka tygodni. Zapytałem: co obserwujecie w swojej społeczności? To było bardzo interesujące. Na małe, niewinne spotkania, gdy 6-8-10 osób spotyka się w jednym domu, przychodzi jedna bezobjawowa osoba i zaraża 4-5 gości. Dla mnie to właśnie scenariusz tegorocznych świąt - powiedział dr Fauci.

Ekspert podkreślił, że nie wszyscy muszą rezygnować ze świętowania z rodziną, ale należy dobrze się nad tym zastanowić, biorąc pod uwagę osoby z grup ryzyka.

CDC zaleca, żeby najbliższe Święto Dziękczynienia (26 listopada) ludzie spędzili wyłącznie z osobami, z którymi na co dzień pozostają w gospodarstwie domowym.

Źródło: Youtube JAMA Network