Aktualizacja stanów magazynowych leków. Nowe dane o dostępności

26.07.2019 14:56
Dostępność leków w magazynach
fot. Shutterstock

Czy kryzys lekowy naprawdę się kończy? Jak pokazują dane z raportu firmy Neuca, choć dostępność brakujących leków poprawiła się, to wciąż nie wyczerpuje to zapotrzebowania pacjentów. Niektórych leków jest co prawda więcej w magazynach, ale innych nie ma wcale. Z tego powodu chorzy na refluks lub nadciśnienie tętnicze mogą mieć problem z kontynuacją leczenia.

Neuca, firma zajmująca się dystrybucją leków w Polsce, opublikowała raport dotyczący stanów magazynowych niektórych popularnych leków. Leki te były lub nadal są trudno dostępne w aptekach w kraju, a pacjenci pomimo posiadania recepty, w wielu przypadkach nie mogli wykupić leku.

- W ostatnim tygodniu obserwujemy wyraźną poprawę w dostępności leku SIOFOR - mamy nadzieję, że w kolejnym tygodniu lek ten zniknie z naszej listy. Rośnie także dostępność leków: EUTHYROX, GLUCOPHAGE i EFOX - jednak dostawy nadal nie równoważą tu zapotrzebowania. W pozostałych przypadkach sytuacja nie uległa żadnej poprawie. - wyjaśnia w komunikacie Paweł Bernat, dyrektor Departamentu Komunikacji NEUCA S.A.

ZOBACZ: Euthyrox, Clexane, Metformax i wiele innych. Jest lista leków, których zabraknie po 15 lipca 

Jak wygląda stan magazynowy (w całej Polsce) brakujących ostatnio leków?

Dane dotyczące zapasu na dzień 23 lipca dla leku Siofor: ok. 39,9 tys. sztuk.

Dane dotyczące zapasu na dzień 23 lipca dla leku Euthyrox: ok. 1,7 tys. sztuk.

Dane dotyczące zapasu na dzień 23 lipca dla leku Glucophage: ok. 4,2 tys. sztuk.

Dane dotyczące zapasu na dzień 23 lipca dla leku Metformax: ok. 1,3 tys. sztuk.

Dane dotyczące zapasu na dzień 23 lipca dla leku Effox: ok. 4,3 tys. sztuk.

Dużo gorzej natomiast wygląda sytuacja z dostępnością leku Symformin - zapas na dzień 23 lipca to 22 sztuk. W przypadku leku Protopic to ok. 174 szt, a zapas leku Glucobay to 2 sztuki. Dexilant - tylko 1 sztuka. Leku Lokren w toruńskiej hurtowni nie ma wcale.

Źródło: neuca.pl